Էմմին մարդկանց «թափանցիկ» է տեսնում
2012 թվականի առաջին հարցազրույցը Էմմին տվեց LN-ին' խոսելով իր ձեռքբերումների, կորուստների ու անելիքների մասին: Մեզ հետ զրույցում նա բացում է մի քանի նոր ու հետաքրքիր ծրագրերի «չակերտները», տալիս օգտակար խորհուրդներ սեփական փորձառությունից, անկեղծանում. «Անկեղծ ասած, ինձնից խենթություն չսպասելը խենթություն է: Ես շատ շարժուն եմ, շատ շփվող, շատ եմ սիրում ուտել: Բայց, միևնույն ժամանակ, շատ փակ մարդ եմ: Տարօրինակություններիցս պետք է առանձնացնեմ թերևս այն, որ երբևէ չեմ երգել տանը և լոգարանում, ինչը շատերն են սիրում անել»:
- Որտե՞ղ է ավելի հեշտ կանացի լինել' բեմի վրա՞, թե՞ հանդիսատեսի «կարգավիճակում»: Բեմի օրենքնե՞րն են ավելի զգաստ պահում, թե՞ կյանքը:
- Պետք է խելացի կին լինես, որ կարողանաս կառավարել քեզ թե' կյանքում, թե' բեմի վրա: Ի վերջո, բեմը, փառքը, գումարը կարող են լինել կամ չլինել: Բայց, երբ այդ ամենը չկա, քեզ պետք են մարդիկ, ովքեր կողքիդ են միշտ: Իսկ այդ հարգանքը պետք է վաստակել տարիների ընթացքում: Գիտե՞ք, ես թափանցիկ եմ տեսնում բոլորին: Գուցե երբեմն սխալվել եմ, բայց գիտեմ, թե ովքեր են իմ ընկերները, թե ում կարող եմ միշտ վստահել:
-Ե՞րբ հասկացաք, որ պատրաստ եք հանրաճանաչ լինելուն:
-Արդեն 8-9 տարեկանում ձայնագրվում էի Մոսկվայում' այնպիսի հանրահայտ ստուդիաներում, որտեղ ձայնագրվում էին Ալլա Պուգաչովան, «Ա ստուդիո» խումբը: Գիտակցում էի, որ այդ ամենն ինձ համար մեծ նվեր է: Սկզբում ծնողներս չէին ցանկանում, որ ես այս ուղին ընտրեմ, քանի որ լավ գիտեին սպասվելիք բոլոր դժվարությունները: Բայց հենց առաջին տարիներից էլ ես լուրջ էի տրամադրված:
-Սահու՞ն էր անցումը միայն իր շրջապատում հայտնի Էմմա Բեջանյանից հայ փոփ երգչուհի Էմմիի:
-Նման խնդիր ինձ մոտ չի առաջացել, որովհետև դեռ մանկուց շփվել եմ շատ հայտնի մարդկանց հետ: Այնուամենայնիվ, երգչուհի սկսեցի ինձ համարել միայն «Քեզ իմ սեր» տեսահոլովակից հետո:
- Առաջին անգամ ե՞րբ եք գումար վաստակել եւ ի՞նչ եք արել առաջին աշխատավարձով:
-Առաջին անգամ բեմ եմ բարձրացել մոտ 8 տարեկանում: Բնականաբար, այդ ժամանակ ինձ նայում էին ոչ թե իբրև աշխատողի, այլ որպես փոքրիկ երեխայի, ով բեմ է բարձրանում և ինքն իր համար երգում է: Ինչ վերաբերում է աշխատավարձին, առաջին անգամ «կլորիկ» գումար ստացել եմ նոր տարվա ներկայացումներից, որտեղ ես Ձյունանուշիկի դերում էի հանդես գալիս: Առաջին այդ գումարով նախ ծնողներիս համար նվերներ գնեցի: Մնացած մասը ծախսեցի անկարևոր բաների վրա:
-Never be the same երգում խորհուրդ եք տալիս «երբեք նույնը չլինել»: Կերպարային փոփոխությունները հետաքրքիր լինելու նախապայմա՞ն եք համարում:
-Առհասարակ կինը միշտ պիտի լինի հետաքրքիր, որ կողքի տղամարդը չձանձրանա: Ինչ վերաբերում է բեմի մարդուն, բեմն ինքն է թելադրում տարբեր կերպարներով հանդես գալ: Ինձ համար դա պարտավորություն չէ, այլ իմ տեսակն է. ես սիրում եմ փոփոխություններ, քանի որ դրանք իրենց հետ բերում են թարմություն ու հանգստություն:
-Կանայք հաճախ նախանձով, իսկ տղամարդիկ թաքուն հիացմունքով են նայում բեմի վարագույրներից ներս: Տնային տնտեսուհին չի՞ կարող նույնքան խնամված ու գրավիչ լինել:
-Կարծում եմ, որ այժմ կանայք ավելի շատ են հետաքրքրվում իրենց արտաքին տեսքով, քան առաջ: Բայց, իհարկե, հետաքրքիր լինելու համար կինը պարտավոր է իր վրա աշխատել, որպեսզի հետագայում ամուսնուն չմեղադրի անուշադրության մեջ: Եվ, ինչու ոչ, որ ամուսինն էլ զգա, թե իր կինը գեղեցիկ է, և թե դա բացի իրենից կարող են նկատել նաև այլ տղամարդիկ:
-Ձեր լավագույն կատարում է հաճախ անվանվում Բաբաջանյանի «Կամուրջներ» երգի կատարումը: Սա պայմանավորվա՞ծ է այնտեղ առկա սիրո պատմության հոգեհարազատությամբ:
-Այդ երգն իրոք կյանքիս մեծագույն արժեքներից է: Այն պայմանավորված չէ իմ անձնական սիրո պատմությամբ: Ստեղծվել է «Շարմ»-ի օգնությամբ: Այդ ընկերությունը կազմակերպում էր «Էրեբունի-Երևան» միջոցառումը, և ինձնից ուզեցին մի հին երգ, որ բնորոշ կլինի ինձ և կմատուցվի նորովի: Ես առաջին իսկ պահին, առանց երկար մտածելու, այդ երգը հիշեցի: Համարում եմ, որ այն կյանքիս ամենամեծ հաջողությունն է:
-Ինչպիսի՞ սիրո մասին երգ կուզեիք երգել, ինչպիսի՞ն է իդեալական սիրո ու իդեալական տղամարդու Ձեր պատկերացումը:
-Ես պոզիտիվ անձնավորություն եմ, թեև ունեմ նաև տխուր սիրո մասին երգեր: Համենայն դեպս, սերն ինձ համար լայն հասկացություն է և չպետք է լինի անձնավորված. այն տարածվում է ոչ միայն միակի վրա, ում սիրում ես, այլեւ ամբողջ կյանքի : Գեղեցիկ ապրելու համար պետք է սովորել սիրել ամեն ինչ:
- Ձեր հարցազրույցներից մեկի ժամանակ ասել եք, որ անձնական կյանքը վեր եք դասում կարիերայից: Կինն այնուամենայնիվ ստեղծված է ընտանեկան կյանքի համա՞ր: «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը վերարժեւորե՞ց Ձեզ համար բեմը, թե՞ ոչ:
-Չեմ կարծում, թե մայրս ինձ վատ է դաստիարակել' լինելով թե' բեմի մարդ, թե' ընտանիքի կին: Իհարկե, ես դեռ կարծում եմ, որ կյանքում ընտանիքն ամենակարևորն է, բայց, եթե կողքիդ կա ճիշտ անձնավորություն, ով ընդունում է քեզ այնպես, ինչպես կաս, ստացվում է կարիերայի և ընտանեկան կյանքի համատեղում, ինչը շատ գեղեցիկ է: Անձամբ իմ դեպքում բազմաթիվ ձայնագրություններն ու նկարահանումները բնավ չեն խանգարում անձնական կյանքիս:
-Գիտեմ, որ ամեն անգամ բեմ դուրս գալուց առաջ աղոթում եք. աղոթե՞լ էիք նախքան եվրատեսիլյան բեմ բարձրանալը:
-Ես միշտ աղոթում եմ և աղոթել էի նաև եվրատեսիլյան բեմ բարձրանալուց առաջ: Նաև խնդրել էի հորս, որ կողքիս լինի և ուժ տա ինձ: Բեմ դուրս գալուց առաջ ասացի. «Պապա' ջան, խնդրում եմ ուժ տուր ինձ, որ երգեմ, հաղթահարեմ»: Այո', աղոթել եմ, բայց ոչ թե հաղթելու, այլ ուղղակի համապատասխան ներկայանալու համար, քանի որ հայր կորցնելուց հետո չես կարողանում լուրջ ընդունել շոուում հաղթելը կամ պարտվելը:
- Դուք միշտ նշել եք, որ ընդունում եք քննադատությունն ու նույնիսկ դասեր քաղում, բայց վերջին անգամ շատ էին թե 'ասեկոսեները, թե' սթրեսները, և նույնիսկ Ձեր մայրը իր հարցազրույցներից մեկում հայտնեց, թե վախ ունի, որ դրանք բացասաբար կազդեն Ձեզ վրա: Երիտասարդ աղջկա համար հե՞շտ է հաղթահարել այդքան շատ միաժամանակյա սթրեսները:
-Ինձ հաճախ համարում են ուժեղ անձնավորություն, բայց իրականում, որքան էլ ես ինձ ուժեղ եմ ցուցաբերել, մի քանի անգամ ավելի շատ իմ մեջ վատ եմ տարել շատ դեպքեր: Դա ոչ ոք չի նկատել: Եվ, եթե այն ժամանակ ուղղակի ցույց եմ տվել, որ ոչ մի վատ բան չկա ու չի եղել, ապա հիմա ես իրոք ուժեղ եմ ու կոփված: Չգիտեմ' վաղը ինչ փորձություն կլինի, բայց ես դրան էլ եմ պատրաստ:
-Իբրև արդեն հարուստ փորձառություն ունեցող մարդ, ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն կանանց, որոնք երբևէ կհայտնվեն այդքան խոցելի վիճակում:
- Խորհուրդ կտամ թողնել, որ կյանքը լինի այնպիսին, ինչպիսին պիտի լինի, չփորձել կանխել իրադարձությունները, ուղղակի պետք է համբերատար լինել, ի վերջո, ամեն ինչ մի օր ավարտվում է: Պետք է լինել լավատես:
-Մի տևական ժամանակ ԱՄՆ-ում էիք, «Եվրատեսիլ»-ից հետո ասում էին, թե նորից մեկնելու եք: Իրականում ի՞նչ պլաններ ունեք այժմ:
-Պարբերաբար Միացյալ Նահանգներ գնալս որևէ կերպ պետք չէ կապել շոուբիզնեսի կամ անհաջողությունների հետ: Ես այնտեղ էլ եմ աշխատում, ինչպես այստեղ և միշտ էլ հնարավոր է, որ գնամ մի քանի օրով, ապա ետ գամ: Ես այս երկրի համար շատ եմ աշխատել' երգելով ծերանոցներում, մանկատներում, գաղութներում, զինծառայողների համար: Երևանը իմ քաղաքն է: Ես այստեղ եմ ապրում և ունեմ այստեղ իրագործելիք բազմաթիվ պլաններ:
- «Բում»-ից հետո լռությունը նո՞ր բում է խոստանում:
-Հիմա պետք է սպասել նախորդից տարբերվող' լավ, դրական, ստեղծագործական բումի: Այս տարվա իմ առաջին հարցազրույցում կցանկանամ ասել, որ ստեղծագործական բուռն ճանապարհի վրա եմ այժմ: Փետրվարին արդեն կսկսվեն այս տարվա առաջին տեսահոլովակիս նկարահանումները: Երգը ևս նոր է: Վերնագիրն է «Հայեր»: Երգի վրա աշխատել են Դեր Հովան, Ավետ Բարսեղյանը: Այն հայ ժողովրդի' իր մարզիկներին ոգեւորելու, գոտեպնդելու մասին է: Կան բազմաթիվ այլ երգերի ու տեսահոլովակների պլաններ եւս:

Эмми видит людей  ''прозрачными''
Первое свое интервью 2012-ого года Эмми дала LADYNEWS (интервью печатается намного позднее), говоря о своих достижениях, потерях и предстоящих планах. В ходе беседы с нами певица раскрывает скобки своих нескольких новых и интересных проектов, дает полезные советы из собственного опыта, откровенничает: «Честно говоря, не ждать от меня сумасшедших поступков – просто сумасшествие. Я очень динамична, очень общительна, очень люблю кушать. Но, одновременно, очень замкнутая личность. Из моих странностей должна выделить то, что никогда не пела дома и в душе, как многие любят делать».
-Где легче быть женственной – на сцене или «в качестве зрителя»? Более бдительным делают законы сцены или жизни?
-Надо быть мудрой женщиной, чтобы суметь управлять собой как в жизни, так на сцене. В конце концов, сцена, слава, деньги могут быть или не быть. Но, когда всего этого нет, тебе нужны люди, которые всегда рядом с тобой. А это уважение необходимо заслужить в течение лет. Знаете, я всех вижу прозрачными. Может, иногда я ошибалась, но знаю, кто мои друзья, кому я всегда доверять.
-Когда Вы поняли, что готовы быть знаменитой?
-Уже в 8-9 лет я записывалась в Москве, в таких известных студиях, где записывались Алла Пугачева, группа «А студио». Осознавала, что это большой дар для меня. Сначала родители не хотели, чтобы я избирала этот путь, так как хорошо знали все предстоящие трудности. Но с самых первых лет я была серьезно настроена.
-В песне Never be the same советуете «никогда не быть одинаковой». Считаете ли изменения образов предусловием для того, чтобы быть интересным?
-Вообще женщина всегда должна быть интересной, чтобы мужчина не соскучился. Что касается артиста, то сцена сама диктует выступать в разных образах. Для меня это не обязательство, а моя натура: я люблю изменения, так как они приносят с собой свежесть и спокойствие.
-Женщины часто с завистью, а мужчины со скрытым восхищением смотрят за кулисы. Домохозяйка не может быть такой же ухоженной и привлекательной?
-Думаю, сейчас женщины чаще интересуются своим внешним видом, чем раньше. Но, конечно, для того, чтобы быть интересной, женщина обязана работать над собой, чтобы в дальнейшем не обвинять мужа в безразличии. И, почему бы и нет, чтобы муж тоже почувствовал, что его жена красива, и это кроме него замечают и другие мужчины.
-Одно из лучших Ваших исполнений – это «Мосты» Бабаджаняна. Это связано с родственностью наличествующей там любовной историей?
-Эта песня, действительно, одна из самых больших достижений моей жизни. Она не связана с моей личной историей любви. Была создана при поддержке «Шарм»-а. Эта компания организовывала мероприятие «Эребуни-Ереван», и у меня попросила старую песню, которая будет характерна моему творчеству и будет представлена по-новому. В первый же момент, даже не задумываясь, я вспомнила эту песню. Считаю ее самой большой удачей моей жизни.
-А какой любви Вы бы хотели петь? Каково Ваше видение идеальной любви и идеального мужчины?
-Я позитивный человек, хотя у меня есть песни и о печальной любви. По крайне мере, любовь для меня широкое понятие: она распространяется не только на того единственного, которого любишь, но и на всю жизнь. Для того, чтобы жить красиво, необходимо научиться любить все.
-В одном из интервью Вы сказали, что личную жизнь ставите выше карьеры. Женщина создана для семейной жизни? Конкурс песни «Евровидение» привел Вас к переоценке сцены или нет?
-Не думаю, что моя мать плохо меня воспитала, сама будучи и человеком сцены, и женой семьи. Конечно, я еще считаю, что в жизни семья – самое главное, но если рядом с тобой есть правильная личность, которая принимает тебя такой, какая ты есть, получается совмещение карьеры и семейной жизни, что очень красиво. Лично в моем случае многочисленные звукозаписи и съемки не мешают личной жизни.
-Знаю, что каждый раз перед тем, как выйти на сцену, Вы молитесь: молились ли Вы перед тем, как выйти на сцену «Евровидения»?
-Я всегда молюсь, молилась и перед «Евровидением». Также попросила отца, чтобы он был рядом со мной и давал мне силу. Перед выходом на сцену я сказала: «Папа джан, прошу, дай мне силы, чтобы я спела, преодолела». Да, помолилась, но не за победу, но чтобы выступить с достоинством, так как после потери отца невозможно серьезно воспринимать победу или поражение в шоу.
-Вы всегда отмечали, что принимаете критику и даже берете уроки из них, но в последний раз многочисленными были и слухи, и стрессы, и даже в одном из интервью Ваша мать скзала, что боится, что они негативно повлияют на Вас. Легко ли для молодой женщины преодолевать такое большое количество одновременных стрессов?
-Меня часто считают сильной личностью, но на самом деле, сколь бы сильной я себя не проявила, некоторые случаи я переносила в несколько раз хуже, чем это казалось. Этого никто не заметил. И, если тогда я просто показывала, что ничего плохого нет и не было, то сейчас я действительно сильна и закалена.
-Как человек с большим опытом, какой совет можете дать тем женщинам, которые когда-нибудь могут оказаться в подобной уязвимой ситуации?
-Я бы посоветовала оставить, чтобы жизнь была такой, какой должна быть, не пытаться предупредить события, просто необходимо быть терпеливыми, в конце концов, все однажды завершается. Необходимо быть оптимистичной.
-Долгое время Вы были в США, после «Евровидения» говорили, что снова поедете туда. Какие на самом деле планы у Вас сейчас?
-Мои частые поездки в США никак не надо связывать с шоу-бизнесом или неудачами. Я и там работаю, как здесь, и всегда может получиться так, что поеду на несколько дней, потом вернусь. Я много работала для этой страны: пела в домах для престарелых, в детских домах, для военнослужащих. Ереван – мой город. Я здесь живу, и у меня здесь много планов на будущее.
-Молчание после «Бум»-а обещает новый бум?
-Сейчас надо ждать отличающегося от предыдущего, хорошего, позитивного, творческого бума. В первом моем интервью этого года хочу сказать, что сейчас я на бурном творческом пути. В феврале уже начнутся съемки моего первого в этом году клипа. Песня тоже новая. Называется «Айер» («Армяне»). Над песней работали Дер Гова, Авет Барсегян. Песня об армянском народе, который воодушевляет своих спортсменов. Кроме этого, есть планы многочисленных других песен и клипов.