Խիրոմանտիան ծանոթ է բոլորին, երբ մարդու ափի միջոցով փորձում են բացահայտել ոչ միայն նրա բնավորությունը, այլև ճակատագիրը։ Բայց կա նաև պեդոմանտիա։ Դա, այսպես ասած, ոտքերի միջոցով գուշակությունն է։ Սա համեմատաբար անսովոր է ու քիչ կիրառվող, քանի որ ոչ բոլորն են նայում իրենց ոտքերին, և կարող է թվալ, թե ուսումնասիրելու ոչինչ չկա։ Իրականում, մեր ոտքի մատները շատ բան ունեն ասելու մեր մասին։
Նայեք նկարում պատկերված ոտքերին և ընտրեք այն ձևը, որն ամենաշատն է նման ձերին։ Այնուհետև կարդացեք համապատասխան մեկնաբանությունը՝ պարզելու համար, թե ինչ են ձեր ոտքերը բացահայտում ձեր անհատականության մասին։
1. Դուք ստեղծագործական մարդ եք։ Մատների այս ձևն ունեցող մարդիկ շատ խելացի են և միշտ գտնում են ստեղծագործական լուծումներ ցանկացած խնդրի համար։ Ձեզ հաճախ անվանում են տաղանդավոր. դուք չեք սիրում միապաղաղ աշխատանքը և արագ հոգնում եք դրանից։ Հեշտությամբ ոգեշնչվում եք նոր նվաճումների համար, բայց երբեմն, ինքնավստահության պակասի պատճառով, գործերը կիսատ եք թողնում։
2. Դուք համառ եք։ Մատների այս ձևն ունեցող մարդիկ էներգիայով լի են և հնարամիտ, միշտ պաշտպանում են իրենց համոզմունքները։ Դուք հեշտությամբ եք հորինում նոր ստեղծագործական գաղափարներ և դրանք իրականացնում ձեր աշխատանքում ու առօրյա կյանքում։
3. Առաջնորդական հատկանիշների նշան։ Դուք իշխող անձնավորություն եք։ Ձեզ դուր է գալիս, որ ամեն ինչ արվի ձեր ուզածով։ Շատ անկախ և նպատակասլաց եք։ Հավատում եք, որ ոչ ոք չի կարող ձեր աշխատանքը կատարել ձեզնից լավ, և կարող եք անտեսել ուրիշներին՝ ձեր նպատակներին հասնելու համար։
Նման մարդկանց գլխավոր նպատակը հաջողությունն է ցանկացած ոլորտում։ Եվ միայն մեկ բան կարող է նրանց շեղել ճիշտ ուղուց... և դա անհագ պերֆեկցիոնիզմն է։
4. Դուք զգացմունքային մարդ եք։ Հեշտությամբ զարմանում և ուրախնում եք, բայց նաև հեշտությամբ նեղվում եք. շատ բաներ անձնական եք ընդունում։ Դուք շատ հոգատար եք։ Երեխա ժամանակ դժվար թե անտարբեր անցնեիք վիրավոր կատվի կամ աղավնու կողքով՝ առանց նրանց տուն բերելու։ Մեծահասակ տարիքում հաճախ եք օգնում ուրիշներին կամ մասնակցում կամավորական ծրագրերի։
Այս մարդկանց համար ընտանիքն ու մտերիմ ընկերներն ամենակարևոր արժեքներն են։ Մատների այս ձևն ունեցողներն աչքի են ընկնում լսելու և իրենց ուրիշների տեղը դնելու ունակությամբ։ Երբեմն նրանք ամեն ինչ չափազանց անձնական են ընդունում, և այդ կարեկցանքը հաճախ կարող է վնասակար լինել։
5. Դուք մի քիչ միամիտ եք։ Մարդիկ հաճախ հաճոյախոսություններ են անում ձեր արտաքինի մասին, բայց դուք գրավիչ եք ոչ միայն արտաքինից, այլև ներքուստ։ Մարդիկ գրավվում են ձեզնով։ Դուք ունեք բարձր նպատակներ, որոնք երբեք չեն բավարարվում։ Հենց որ հասնում եք որևէ նպատակի, անմիջապես ձեր առջև դնում եք ավելի բարդ մարտահրավեր և սկսում նոր ճանապարհ։
Համարվում է, որ եթե մարդու երկրորդ մատն ավելի երկար է, քան մեծ մատը, ապա նա կլինի ընտանիքի ղեկավարը։ Սնահավատ հնդիկները նույնիսկ իրենց որդիներին չեն խրախուսում ամուսնանալ չափազանց ցցված երկրորդ մատ ունեցող կնոջ հետ. ենթադրաբար, նման կանայք չափազանց իշխող են, և տղամարդը անխուսափելիորեն կդառնա կնոջը ենթարկվող։ Այնուամենայնիվ, երկար երկրորդ մատը (հայտնի է նաև որպես Մորտոնի մատ․ անվանակոչվել է ամերիկացի վիրաբույժ Դադլի Ջո Մորտոնի անունով, ով առաջինն է նկարագրել ոտքի այս անատոմիական առանձնահատկությունը) հազվադեպ է հանդիպում։ Այն հանդիպում է աշխարհի մարդկանց միայն 10%-ի մոտ։ Եվ եթե դուք նրանցից մեկն եք, ապա, հավանաբար, բնածին առաջնորդ եք։ Այնուամենայնիվ, առաջնորդության անզուսպ ցանկությունը կարող է հակառակ արդյունք տալ, և դուք ռիսկի եք դիմում դառնալ եսասեր կամ բռնակալ։
Եթե մեծ մատը նկատելիորեն ավելի երկար է, քան մյուսները, համարվում է, որ դրա տերերը թեթևամիտ են և նրանց անհանգստությունը կամ տխրությունը երկար չի տևում։ Նրանք սիրում են վառ հագուստ և համեղ ուտելիք, բայց ավելի շատ՝ նրանց դուր է գալիս ուշադրություն գրավելը և հասարակության մեջ փայլելը։ Ավելին, եթե այս մատի եղունգը ուռուցիկ է, մարդը, հավանաբար, դյուրագրգիռ է և հոգեբանորեն անկայուն, իսկ եթե եղունգը լայն է հիմքում, մարդը չափազանց խորամանկ է։

Хиромантия знакома всем. Это когда по рельефу ладоней человека можно рассказать о его характере и даже судьбе. Но есть еще и педомантия. Это, если можно так выразиться, гадание по ногам. Зверь относительно диковинный, потому что не каждый смотрит на ноги, да и вообще, казалось бы, чего там изучать. На деле же пальцам наших ног есть что о нас рассказать!
Посмотрите на ступни на этой иллюстрации и выберите те, что больше всего похожи на ваши. Потом прочтите соответствующий комментарий и узнаете, что ваши ноги расскажут о вашей же личности.
1. Указывает на творческую натуру. Вы креативный человек. Люди с такой формой пальцев очень умны и всегда находят креативные решения любых проблем. Вас часто называют талантливым человеком, вы не любите монотонную работу и быстро от нее устаете. Вас легко вдохновить на новые свершения, но иногда из-за неуверенности в себе они бросают уже начатые дела на полпути.
2. Вы настойчивый человек. Люди с такой формой пальчиков энергичны и изобретательны, всегда могут постоять за то, во что верят. Вы легко придумываете новые креативные идеи и внедряете их в свою работу и повседневную жизнь.
3. Показатель лидерских качеств. Вы властный человек. Вы любите, чтобы всё было по-вашему. Вы очень самостоятельны и целеустремленны. Считаете, что лучше вас вашу работу никто не сделает, и можете идти по головам ради достижения своих целей.
Главная цель таких людей — успех в любимой сфере деятельности. И лишь одна вещь может выбить их из колеи… Это неуемный перфекционизм!
4. Вы эмоциональный человек. Вас легко удивить и порадовать, но также легко расстроить — многое принимаете близко к сердцу. Вы очень заботливы. В детстве вы вряд ли могли пройти мимо раненого котенка или голубя и несли их домой. Во взрослом возрасте вы часто помогаете другим или участвуете в волонтерских программах.
Для таких людей самой главной ценностью является семья и близкие друзья. Обладатели подобной формы пальцев отличаются умением слушать и ставить себя на место других. Порой они чересчур близко принимают всё к сердцу, так что такая эмпатия часто вредит.
5. Вы немного наивный человек. Люди часто делают комплименты вашей внешности, но вы привлекаете не только внешне, но и внутренне. Люди к вам тянутся. У вас большие амбиции, которые никогда нельзя удовлетворить. Как только вы достигаете поставленной цели, то сразу ставите еще более сложную и начинаете новый путь.
Считается, что если у человека второй палец на ноге длиннее большого, то он (человек, не палец) будет хозяином в семье. Суеверные жители Индии даже отговаривают своих сыновей от женитьбы на девушке, если второй палец у нее на ноге слишком выдающийся — якобы такие дамы слишком властные и мужчина неминуемо станет подкаблучником. Но длинный второй палец (его еще называют пальцем Мортона — по имени американского хирурга Дадли Джо Мортона, который впервые описал такую анатомическую особенность скелета ног) — явление редкое. И встречается только у 10% людей во всем мире. Если вы попали в их число, то, скорее всего, вы прирожденный лидер во всем. Правда, безудержное стремление к лидерству может выйти вам боком и вы рискуете превратиться в самолюбивого эгоиста или властного тирана.
Если же заметно длиннее остальных оказывается большой палец, считается, что владельцы таких ног легкомысленны и не умеют долго волноваться и грустить. Любят яркую одежду и вкусную еду, но еще больше им нравится привлекать внимание и блистать в обществе. Причем если ноготь на этом пальце выпуклый, то человек, скорее всего, раздражительный и психологически неуравновешенный, а если ноготь широкий у основания, то человек чересчур хитер.