Առաջարկել է, բայց չի ամուսնանում. ինչ է shut up ring–ը և ինչպես են այն օգտագործում տղամարդիկ
TikTok-ում արդեն ավելի քան 10 միլիոն դիտում ունեն #ShutUpRing հեշթեգով տեսանյութերը՝ նվիրված այն զույգերին, ովքեր չեն կարողանում որոշել պաշտոնապես գրանցել իրենց հարաբերությունները, նույնիսկ, երբ արդեն նշանվել են: Ինչո՞վ է պայմանավորված այս երեւույթը։
Ռոմանտիկ հարաբերությունները սովորաբար անցնում են զարգացման մի քանի փուլով. մարդիկ հանդիպում են, սիրահարվում, ժամադրության են գնում, հետո սիրում միմյանց և վերջապես ամուսնանում: Նման որոշման հաճախ են հասնում այն զուգընկերները, ովքեր այլեւս չեն կասկածում միմյանց: Այնուամենայնիվ, անգլալեզու համացանցում ավելի ու ավելի է քննարկվում shut up ring ֆենոմենը (բառացի թարգմանությամբ՝ «փակ մատանի»), երբ տղամարդն ամուսնության առաջարկություն է անում իր սիրելիին, բայց հարցը երբեք չի հասնում ամուսնության գրանցմանը։
«Նա ինչ-որ բանի է սպասում»
Նմանատիպ իրավիճակ հաճախ է պատահում. թվում է, թե ամեն ինչ հրաշալի է՝ մարդիկ իրար հասկացել են, միասին են ապրում և լիովին գոհ են իրենց ապրելակերպից, բայց տարիներն անցնում են, իսկ կինը դեռ չի լսում ամուսնության առաջարկ։
Սա, իհարկե, նյարդայնացնում է, հատկապես, եթե ճնշում են մեկը մյուսի հետեւից ամուսնացող հարազատներն ու ընկերները։ Կինը սկսում է զայրանալ իր զուգընկերոջ վրա, կասկածել նրան դավաճանության մեջ կամ իր մեջ թերություններ փնտրել․ չէ՞ որ դուրս է գալիս, որ ինքն ինչ-ինչ պատճառներով անարժան է մատանու:
Մինչդեռ տղամարդը կարող է լռել տարբեր պատճառներով. կամ նա իսկապես վստահ չէ, որ ցանկանում է իր կյանքը կապել այս կնոջ հետ և «ավելի լավ տարբերակ է փնտրում», կամ պարզապես վախենում է պատասխանատվությունից և նոր պարտավորություններից։
Այսպես թե այնպես՝ լարվածությունը մեծանում է, ու կինը կարող է հարցը ուիղ դնել՝ ամուսնանում ենք կամ բաժանվում։ Եվ այդ ժամանակ որոշ տղամարդիկ «ձիով քայլ» են կատարում՝ խաղի մեջ մտնում է խոստում–մատանին կամ shut up ring–ը:
«Մատանին կա, ամուսնությունը՝ ոչ»
#ShutUpRing հեշթեգը հատկապես հայտնի է դարձել TikTok-ում. աղջիկները հրապարակում են տեսանյութեր իրենց հարաբերությունների պատմություններով, որոնցում ինչ-որ փուլում հայտնվել է «կեղծ մատանին»։
«Մենք միասին էինք մոտ մեկ տարի, երբ առաջին անգամ խոսք բացեցի ամուսնության մասին։ Մի օր ես տուն եկա՝ ուտելիքով ծանրաբեռնված, իսկ նա հանեց մատանին և ասաց. «Շնորհակալ եմ սննդի համար»: 20 տարեկան էի, հիացմունքի մեջ ընկա։ Մենք ութ տարի միասին անցկացրինք, բայց այդպես էլ չամուսնացանք»,- սոցցանցերում կիսվել է @dtpapworth մականունով օգտատերը։
Հոգեբանները նշում են, որ «խոստում–մատանին» բավականին դաժան կատակ է, քանի որ նման նվերը կնոջը զրկում է ուրիշին գտնելու հնարավորությունից։
Ըստ էության, տղամարդը մնում է իր հարմարավետության գոտում՝ պահպանելով ստատուս քվոն՝ կապվելով ամուսնության պաշտոնական օրվան սպասող կնոջը։
Սակայն ավելի լավ չէ, երբ տղամարդը չի կարողանում դիմակայել զուգընկերոուհու ճնշմանը և փաստացի որոշում է ամուսնանալ՝ լիովին վստահ չլինելով, որ դա իրեն պետք է։ Հաճախ հարաբերությունների պաշտոնական գրանցումը լավ չի ավարտվում. շուտով ամուսինները գնում են ամուսնալուծության:
Ինչպե՞ս տարբերակել «խոստում–մատանին»
TikTok-ի տեսանյութերի մեկնաբանություններում որոշ օգտատերեր նշում են, որ կարևոր է ուշադրություն դարձնել, թե արդյոք մատանին թա՞նկ է։ Եվ եթե դուք այլևս աղքատ ուսանողներ չեք, բայց մատանին շատ էժան է, հնարավոր է, որ այդ նվերի հետևում ոչինչ չկա։ Ամենայն հավանականությամբ, այն ընտրվել է շատ արագ՝ առանց «նշանադրությանը» մեծ նշանակություն տալու։

Предложил, но не женится: что такое shut up ring и как этим пользуются мужчины
В ТикТоке уже более 10 миллионов просмотров по хештегу #ShutUpRing — ролики посвящены парам, которые никак не могут решиться официально зарегистрировать отношения, даже после состоявшейся помолвки. В чем же причина такого явления?
Романтические отношения обычно претерпевают несколько стадий развития: люди встречаются, влюбляются, ходят на свидания, затем съезжаются — и наконец вступают в официальный брак. К такому решению часто приходят те партнеры, которые уже не сомневаются друг в друге. Тем не менее в англоязычном интернете все активнее обсуждают феномен shut up ring (дословный перевод: «заткнись-кольцо»), когда мужчина делает возлюбленной предложение, но до регистрации брака дело так и не доходит.
«Он чего-то ждет»
Как часто бывает случается подобная ситуация: вроде бы все прекрасно — люди съехались, ведут совместный быт и вполне удовлетворены своим образом жизни, но годы идут, а предложения руки и сердца девушка так и не слышит.
Разумеется, это нервирует, особенно, если есть давление со стороны родственников и друзей, которые женятся один за другим. Женщина начинает злиться на партнера, подозревать его в неверности или выискивать в себе недостатки — ведь, получается, она почему-то недостойна кольца.
Мужчина тем временем может отмалчиваться по разным причинам: или действительно не уверен в том, что хочет связать свою жизнь именно с этой девушкой и «ищет вариант получше», или просто боится ответственности и новых обязательств.
Так или иначе, напряжение растет, и девушка может поставить вопрос ребром: женимся или расстаемся. И тогда некоторые мужчины делают «ход конем» — в игру вступает кольцо-обещание, или shut up ring.
«Кольцо есть, брака нет»
Хештег #ShutUpRing стал особенно популярен в ТикТоке — девушки публикуют ролики с историями своих отношений, в которых на каком-то этапе возникло «фейковое кольцо».
«Мы были вместе около года, когда я впервые заговорила о браке. Как-то я вернулась домой с едой навынос, а он вытащил кольцо и сказал мне: “Спасибо за еду”. Мне было 20 лет, я была в полном восторге. Мы продержались восемь лет, но так и не поженились», — поделилась девушка в соцсетях под ником @dtpapworth.
Психологи отмечают, что «кольцо-обещание» — это довольно жестокая шутка, ведь такой подарок отнимает у женщины возможность найти кого-то еще.
По сути, мужчина остается в зоне комфорта, сохраняя статус-кво и привязывая к себе девушку, которая ждет официальную дату свадьбы.
Впрочем, ничуть не лучше, когда мужчина не может устоять под напором партнерши и действительно решается на брак, будучи не до конца уверенным в том, что это то, что ему нужно. Зачастую официальная регистрация отношений не заканчивается ничем хорошим — в скором времени супруги идут разводиться.
Как определить «кольцо-обещание»?
В комментариях к роликам в ТикТоке некоторые пользователи замечают, что важно обратить внимание на то, дорогое ли кольцо. И если вы уже давно не бедные студенты, а колечко все равно очень дешевое, возможно, за этим подарком ничего не стоит. Скорее всего, выбирали его очень быстро, не придавая большого значению «помолвке».