Գիտնականներն առաջին անգամ արձանագրել են, թե ինչ է ապրում մարդը մահից առաջ վերջին վայրկյաններին
Ցավոք սրտի, բոլորը ստիպված կլինեն ինչ-որ պահի անցնել դրա միջով, որքան էլ դա սարսափելի լինի: Այն պատճառով, որ հայտնի չէ, թե տվյալ պահին ինչ զգացմունքներ է ապրում մարդը և ուր է գնում նրա հոգին, ամեն ինչ անհանգիստսացնող է դառնոմ։
Կան բազմաթիվ վարկածներ, թե ինչ է կատարվում մահից հետո։ Յուրաքանչյուր կրոն յուրովի է պատասխանում այս հարցին, և գիտնականները փորձում են հետազոտությունների միջոցով պարզել, թե իրականում ինչ է կատարվում մարդու մտքի և մարմնի հետ այդ պահին։
Ըստ Լանգոնեի Նյու Յորքի համալսարանի բժշկական կենտրոնի աշխատակիցների՝ սրտի կանգից հետո մարդու ուղեղը դեռ ակտիվ է և, հավանաբար, ժամանակ ունի գնահատելու իրավիճակը։ Դա հաջողվել է պարզել՝ շնորհիվ 565 մահամերձ հիվանդների դեպքերի վերլուծության, ովքեր ունեցել են սրտի կանգ, որին հաջորդել է սրտանոթային վերակենդանացում:
Կամավորների մեծ մասը պատմել է սրտի կանգի ժամանակ ձայնային և տեսողական հալյուցինացիաների մասին: Այնուամենայնիվ, հետազոտվողների թվում կային մարդիկ, ովքեր պնդում էին, թե լսել են բժիշկների երկխոսությունը և լիովին տեղյակ են եղել իրենց վիճակից, բայց չեն կարողացել շարժվել:
Սարքերի գրանցած արդյունքների համաձայն՝ ամերիկացի գիտնականները կարողացել են բացահայտել, որ մարդկանց ուղեղը սրտի կաթվածից հետո ապրում է ևս 30 վայրկյան։ Եվ այս կարճ ժամանակում նա կարող է լավ հիշել կյանքի բոլոր լուսավոր պահերը և ընդունել, որ իրեն անխուսափելի ավարտ է սպասվում։
Այսպիսով, ըստ Neurosciencenews-ի գիտնականների, մահը չի կարող անակնկալ լինել մարդու համար: Նա դեռ հեռանալուց առաջ հասկանում է, թե ինչ է կատարվում իր հետ այդ պահին։

Ученые впервые зафиксировали, что испытывает человек в последние секунды перед смертью
К сожалению, все в определенное время будут должны пройти через это, как бы страшно ни было. Из-за того, что неизвестно какие эмоции испытывает человек в моменте и куда попадает его душа, становится не по себе.
Версий того, что происходит после смерти, в мире очень много. Каждая религия отвечает на этот вопрос по-своему, а ученые пытаются с помощью исследований выяснить, что же на самом деле происходит с человеческим разумом и телом в этот момент.
По мнению сотрудников медицинского центра Нью-Йоркского университета в Лангоне, после остановки сердца человеческий мозг все еще остается активным и, вероятно, успевает оценить сложившуюся ситуацию. Удалось это выяснить благодаря анализу околосмертных переживаний 565 пациентов, которые перенесли остановку сердца и последующую сердечно-легочную реанимацию.
Большинство добровольцев рассказывали в момент остановки сердца о звуковых и зрительных галлюцинациях. Однако среди испытуемых оказались люди, заявившие будто бы слышали диалог врачей и полностью осознавали свое положение, но не могли пошевелиться.
По зафиксированным аппаратами результатам американским ученым удалось выявить, что мозг людей живет еще в течение 30 секунд после сердечного приступа. И за это короткое время он вполне может вспомнить все яркие моменты жизни и принять то, что его ожидает неизбежный конец.
Так по словам ученых для Neurosciencenews, смерть не может быть неожиданностью для человека. Он все равно поймет перед самым уходом, что с ним происходит в данный момент.