Աշխատանքի վրա կենտրոնանալու 7 եղանակ
Ներկա աշխարհում գնահատվում են բազմաուղղվածությունը և ակնթարթային արդյունքները: Թվում է, թե լիովին անհնար է կենտրոնանալ միայն մեկ ծրագրի վրա․ մարդիկանց համար կարևոր է ձեր կարծիքը, և նրանց անընդհատ հետաքրքրում է այն:
Մենք առանձնացնել ենք այն հիմնական գործոնները, որոնք ձեզ խանգարում են կենտրոնանալ աշխատանքի վրա, և թե ինչպես կարող եք ազատվել դրանցից։
Մի տարվեք բազմաթիվ աշխատանքներով, կենտրոնացեք կարևորի վրա
Բազմաթիվ խնդիրների առաջադրումը ստիպում է ձեզ մտածել, որ միաժամանակ մի քանի գործ եք անում: Իրականում դա այդպես չէ: Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ մարդիկ շատ ավելի պակաս արդյունավետ են, երբ միաժամանակ մի քանի առաջադրանք են կատարում, քանի որ միանգամից մի քանի բանով զբաղվելիս, մենք մեր ուշադրությունը անընսհատ տեղափոխում ենք մեկից մյուսը:
Հետազոտող Գլորիա Մարկը բացահայտել է, որ գրասենյային աշխատողներն ընդմիջում են անում առաջադրանքը սկսելուց 11 րոպե անց: Եվ միջին վիճակագրական աշխատակցից 25 րոպե է պահանջվում այդ գործին կրկին վերադառնալու համար: Միանգամից մի քանի նախագծերի խնդիրներ լուծելու փոխարեն, կենտրոնացեք իսկապես կարևոր գործի վրա. անջատեք ձեր հեռախոսի ծանուցումները կամ խնդրեք գործընկերոջը հարցերի համար մի փոքր ուշ մոտենալ:
Հետևեք ծրագրին
Մի դրեք խնդիր՝ «Ես պետք է զեկույցը գրեմ վաղն առավոտյան», բաժանեք այն փոքր նպատակային խնդիրների: Առաջին նպատակը կարող է լինել անհրաժեշտ հետազոտությունների հավաքագրումը, այնուհետև առանձնացրեք տեղեկատվության աղբյուրները: Այդպիսով, դուք ավելի հստակ կհասկանաք, թե ձեզ ինչ է պետք՝գործն ավելի արագ ավարտելու համար, անմիջապես տեսնել այն կետերը, որոնք կարող են դժվար լինել: Եվ հակառակը՝ որոշ նրբություններ լուծել երկու րոպեում:
Սահմանափակումներ դրեք
Մտածեք այն մասին, թե ինչերը կարող են ձեզ շեղել աշխատելիս: Ծրագիր մշակեք, որպեսզի կանխեք այդ շեղումների ազդեցությունը ձեր աշխատանքի վրա: Տեղեկացրեք ձեր գործընկերներին, թե որքան ժամանակ ունեք քննարկման համար: Հայտնեք, թե երբ կարող եք ազատ զրուցել:
Արդյոք աշխատասենյակի մթնոլորտն օգնո՞ւմ է ձեզ կենտրոնանալ և խորասուզվել աշխատանքի մեջ: Մտածեք հարմարավետ միջավայր ստեղծելու մասին։ Գտեք հարմար աթոռ: Եթե գրասենյակում եղած խոսակցությունները, ինչ-որ մեկի ռադիոն շատ են շեղում, փորձեք փրկվել ձայնամեկուսիչ ականջակալներով: Երբեմն օգտվեք առիթից և տեղափոխվեք մեկ այլ աշխատասենյակ:
Ի դեպ, Google-ի նման ՏՏ ընկերությունները վաղուց ստեղծել են տարածքներ, որտեղ յուրաքանչյուր աշխատակից կարող է գտնել հանգիստ անկյուն և կենտրոնանալ աշխատանքի վրա: Եվ, զարմանալի է, բայց պետք չէ հավատալ այն ուսուցիչներին, ովքեր արգելում են մաստակ ծամել: Պարզվում է, որ մաստակը կարող է բարձրացնել կենտրոնացումը, իսկ դրա բաղադրության մեջ պարունակվող անանուխն ուժեղացնում է հիշելու ունակությունը:
Աշխատելիս դադարներ տվեք
Մի մոռացեք ընդմիջումների մասին: Ոմանք օգտագործում են Pomidorro մեթոդը: Մեկ առաջադրանքի վրա աշխատում եք 25 րոպե, այնուհետև 5 րոպեանոց ընդմիջում անում և նույն աշխատանքի վրա կենտրոնանում ևս 25 րոպե: Չորս լրիվ ցիկլից հետո կարող եք ավելի երկար դադար վերցնել և այն անցկացնել զբոսանելով, ընկերոջ հետ խոսելով կամ տաք շոկոլադ խմելով:
Խմեք կանաչ թեյ
Ճիշտ մթերքները ձեզ կօգնեն հավաքվել և հեշտությամբ կատարել աշխատանքը: Բրիտանացի հետազոտողների ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ կանաչ թեյում պարունակվող L-թիանինի և կոֆեինի համադրությունը մեծացնում է զգոնությունն ու արձագանքման արագությունը: Իսկ միայն կոֆեինը կարող է առաջացնել կողմնակի այնպիսի բարդություններ, ինչպիսիք են գլխացավը և դյուրագրգռությունը, որոնք, իհարկե, կխանգարեն ձեզ կենտրոնանալ: Հաջորդ անգամ, երբ նոր նախագիծ սկսելու կլինեք, նախօրոք մի բաժակ կանաչ թեյ պատրաստեք:
Բավականաչափ քնեք
Քնի որակը ազդում է կենտրոնանալու և աշխատունակության վրա: Եթե ձեզ լավ չեք զգում, ապա ձեր աշխատանքը ևս կարող է դրանից տուժել, և ձեզ համար ավելի դժվար է պահպանել ժամկետները: Համոզվեք, որ ձեր քունը բավականաչափ հարմարվետ է:

7 способов сосредоточиться на работе
В нашем мире ценят многозадачность и мгновенный результат. Сосредоточиться только на одном проекте кажется совершенно невозможным, людям важно твое мнение, и они постоянно им интересуются.
Мы решили выделить основные отвлекающие факторы, которые мешают тебе сосредоточиться на работе, и способы борьбы с ними.
Не ведись на многозадачность, сконцентрируйся на важном
Многозадачность заставляет думать, что ты делаешь одновременно несколько вещей. На самом деле, это не так. Исследования показывают, что люди гораздо менее эффективны при многозадачности, ведь вместо того, чтобы обратить внимание на несколько вещей одновременно, мы переводим наше внимание с одного на другое.
Исследователь Глория Марк обнаружила, что офисные работники делают перерывы через 11 минут после того, как начинают выполнять задание. И среднестатистическому сотруднику требуется 25 минут для того, чтобы вернуться к этой задаче. Вместо того, чтобы сразу решать несколько проектов, сконцентрируйся на действительно важной работе, — отключи оповещения на телефоне или попроси коллегу подойти с вопросом немного позже.
Придерживайся плана
Не ставь задачу «Я должна написать отчет завтра утром», подели ее на мелкие целевые задания. Первая цель может состоять в том, чтобы собрать нужные исследования, потом составить схему для. Так ты будешь четче понимать, что тебе требуется для того, чтобы быстрее закончить работу; сразу видеть пункты, которые могут вызвать сложности. И наоборот — решить некоторые нюансы за две минуты!
Поставь ограничения
Подумай о том, на что ты можешь отвлечься во время работы. Разработай план, как не дать этим отвлекающим факторам повлиять на твою работу. Пусть твои коллеги знают, сколько у тебя есть времени на обсуждения. Сообщи, когда ты будешь свободна для переписки в чате.
Cпособствует ли атмосфера сконцентрировать и сосредоточить внимание на работе? Настрой комфортную окружающую среду․ Найди удобное кресло. Если сильно отвлекают разговоры в кабинете, кого-то радио, спасайтесь звуконепроницаемыми наушниками. Иногда пользуйтесь возможностью и устраивайтесь в другом кабинете.
Кстати, IT-компании вроде Google уже давно создают пространства, где каждый сотрудник может найти тихий уголок и сосредоточиться на работе. И еще забавно, но не стоит верить учителям, которые запрещали тебе жвачку! Оказывается, жевательная резинка может повысить концентрацию внимания, а перечная мята в ее составе усиливает способность запоминать.
Чередуй работу с отдыхом
Не забывай о перерывах. Некоторые используют метод Помидорро. Работаешь над одной задачей 25 минут, затем 5-минутный перерыв и еще 25 фокусируешься на той же работе. Через четыре полных цикла ты можешь взять перерыв подольше и потратить его на прогулку, разговор с подругой или распитие горячего шоколада.
Пей зеленый чай
Правильные продукты помогают собраться и с легкостью выполнять работу. Британские исследования показывают, что сочетание L-тианина и кофеина, которое встречается в зеленом чае, повышает бдительность и скорость реакции. А вот кофеин по отдельности идет рука об руку с побочными эффектами вроде головной боли и повышенной раздражительности, которые не позволят, коне чно, сконцентрироваться. В следующий раз, когда тебе нужно будет начать новый проект, завари чашку зеленого чая.
Получай достаточно сна
Качество сна влияет на способность сосредотачиваться и фокусироваться. Если ты себя плохо чувствуешь, то и твоя работа может от этого пострадать, и тем сложнее тебе успеть в дедлайн. Проверь, что твой сон достаточно комфортен.