Ավելի պարզ չի լինում. 8 սննդային սովորություն, որոնք կօգնեն ձեզ նիհարել մեկ շաբաթում
Դիետայի վրա նստելը դեռ չի նշանակում, որ դուք հեշտությամբ կազատվեք ավելորդ կիլոգրամներից: Պետք չէ նաև մոռանալ, որ դիետաները ժամանակավոր արդյունք են տալիս:
Նիհարելու և կրկին ավելորդ կիլոգրամներ ձեռք չբերելու համար հարկավոր է ընդամենը փոխել սննդային սովորությունները:
Եվ դա այդքան էլ բարդ չէ, որքան թվում է:
Ամեն առավոտ մեկ բաժակ ջուր խմեք սոված փորին
Ջուր խմելու անհրաժեշտության մասին չեն գրել միայն ծույլերը, սակայն հիշեցնենք դրա կարևորության մասին և ասենք որ, Ճապոնուհիների գեղեցկության գաղտնիքների մասին հոդվածում ասվում է, որ նրանց մոտ առավոտյան արթնանոլւն պես մեկ բաժակ ջուր խմելը նույնպիսի must-have է, ինչպես ատամների մաքրումը, քնելուց առաջ դիմահարդարմից ազատվելը: Բանն այն է, որ ջուրը գործի է դնում օրգանիզմում նյութափոխանակության գործընթացները և աղեստամոքսային համակարգը պատրաստում  գործելուն, այնպես որ ճապոնուհիների սովորությունը պետք է հաշվի առնել:
Պարտադիր նախաճաշեք
Վերադառնանք սլացիք և գեղեցիկ ճապոնուհիներին: Նրանց մոտ նախաճաշն ամենակարևոր սնունդն է: Միգուցե դուք մտածեք ավելի լավ է 20 րոպե ավելի քնել, իսկ ուտել կարելի է աշխատավայրում, սակայն իրականում դա այդպես չէ: Գիշերվա ընթացքում ձեր օրգանիզմը հասցրել է սովածանալ և նախաճաշի բացակայությունը դրա համար մեծ սթրես է, որը դանդաղեցնում է մետոբոլիզմը: Այնպես որ վերանայեք ձեր վերաբերմունքը նախաճաշի հանդեպ և առավոտյան թույլ տվեք ձեզ այն, ինչ ցանկանում եք:
Կերեք 3-4 ժամը մեկ
Նիհարելու ծրագրի մեջ, ըստ նույն դիետոլոգների, ուտելու հաճախականությունը սովորական 3-ից հասնում է մինչև 6-ը: Սովի զգացողությունը սլացիք կազմվածքի գլխավոր թշնամին է: Հասցրեք ուտել մինչև սովի զգացողություն ունենալը: Կարևոր պահ՝ չափաբաժինը չպետք է գերազանցի 300 գրամը:
Վերահսկեք աղի օգտագործումը
Աղը սլացիք կառուցվածքի թշնամին է: Այն ոչ միայն պահում է հեղուկը օրգանիզմում, այլ նաև ախորժակի ուժեղ խթանիչ է: Այդ պատճառով դադարեք շատ համեմել սնունդը աղով:
Հրաժարվեք թեյը և սուրճը շաքարավազով խմելուց
Եթե չեք կարողանում ազատվել այդ սովորությունից, ուրեմն ձեր համար թանկանոց թեյ գնեք, որին շաքարավազ ավելացնելն ուղղակի հանցագործություն է:
Աշխատանքի ուտելիք տարեք
Ընդմիջումն աշխատավայրում հնարավորություն է տալիս շունչ քաշելու և շեղվելու: Սակայն սրճարանում կամ ռեստորանում սնվելով դուք չեք իմանում ինչից է պատրաստված այդ սնունդը, ինչ ձեթով է տապակված, ինչքան աղ է այն պարունակում: Ավելի լավ է գնեք ընդմիջման համար նախատեսված ամանիկներ և սնունդը ձեր հետ տարեք: Այդպես դուք նախ գումար կխնայեք, միաժամանակ կիմանաք, թե ինչ եք ուտում:
Ձեռքի տակ օգտակար բան ունեցեք
Նույնիսկ եթե դուք չեք աշխատում կամ տանից եք աշխատում, որևէ օգտակար բան ունեցեք ձեռքի տակ: Դա կարող է լինել մրգեր, հատապտուղներ, ընկույզներ, կաթնամթերք:
Ծարավ թե՞ քաղց: Ստուգեք մինչև ուտելը
Երբեմն մեզ թվում է, որ մենք չենք կշտացել կամ շատ շուտ ենք սովածացել: Սակայն իրականում հնարավոր է, որ  սոված չենք, այլ ուղղակի ծարավ ենք: Այդ պատճառով մինչև սննդին անցնելը, մեկ բաժակ մաքուր ջուր խմեք և սպասեք 10 րոպե: Ամենայն հավանականությամբ սովի զգացողությունը ձեզ լքի և դուք հանգիստ կդիմանաք մինչև սննդի հաջորդ նախատեսված ժամը:

8 пищевых привычек, которые помогут тебе похудеть за неделю
Вот сейчас доем этот огромный бургер… и все, с понедельника на диету. Знакомая картина? Даже если ты сдержишь слово и таки сядешь на злополучную диету, не факт, что лишние килограммы легко и безболезненно покинут твое бренное тело. И не стоит забывать о том, что диеты дают лишь временный эффект.
И да, кстати: без системы и регулярности диеты, как, впрочем, и спорт, не работают. Для того чтобы точно похудеть и не бояться набрать заново лишние килограммы, нужно всего лишь поменять собственные пищевые привычки. И это совсем не так сложно, как кажется.
Выпивай стакан воды натощак
О том, как важно пить чистую воду, не писал только ленивый. Но в контексте нашей темы — можно и повториться. Недавно писали о секретах красоты японских женщин, для которых стакан воды сразу после пробуждения — такой же must-have, как чистка зубов и снятие макияжа перед сном. Дело в том, что вода активизирует процессы обмена веществ в организме и готовит твой желудочно-кишечный тракт к работе, так что эту привычку японок точно стоит взять на вооружение.
Обязательно завтракай
Вернемся к стройным и красивым японкам. Знаешь, какой прием пищи самый главный в рационе жителей страны восходящего солнца? Правильно, завтрак. Лучше поспать лишние 20 минут, а поесть можно и на работе, возразишь ты. А вот и нельзя! За ночь твой организм успел проголодаться (хотя порой кажется, что это не так), и отсутствие завтрака для него — огромный стресс, вызывающий замедление метаболизма. Знаешь, что будет дальше?
Элементарно: все, съеденное тобой после, заботливый организм отложит впрок. Так что пересмотри свои взгляды на завтрак и утром позволь себе все, что душе угодно. Но только в случае, если твое утро не начинается в полдень.
Ешь каждые 3−4 часа
Знаешь, в чем секрет всех этих новомодных программ питания для худеющих? Помимо того,что диетолог расписывает тебе в подробностях все допустимые продукты, количество приемов пищи увеличивается с привычных трех до шести. Потому что чувство голода — главный враг стройной фигуры. Успей поесть раньше, чем ты ощутишь, что голодна. Важный момент: порция не должна превышать 300 грамм.
Контролируй потребление соли
Соль — еще один злейший враг стройности. Она не только задерживает воду в организме,но и является мощным стимулятором аппетита. Понимаешь, к чему мы клоним? Так что вспомни детство и перестань сильно солить еду.
Откажись от сахара в чае и кофе
Спасибо школьной столовой, чая без сахара там просто не существовало. Если школьная привычка все еще с тобой и ты добавляешь в свои горячие напитки сахар или заменители,пора переучиваться. А чтобы не было мучительно больно, разорись на какой-нибудь дорогой чай, класть сахар в который — просто грех. Наш выбор — молочный улун: вкусный, немного сладковатый да и еще полезный для худеющих.
Бери с собой на работу еду
Обеденный перерыв на работе — отличная возможность выдохнуть, расслабиться и отвлечься от рутины. Но есть и подводные камни: обедая в кафе или ресторане,ты не знаешь, из чего эта самая еда приготовлена, на каком масле пожарена, сколько там соли и так далее. Лучше купи себе красивые ланч-боксы и носи еду на работу. Во первых,денег сэкономишь. А во-вторых, всегда будешь знать, что съела и кто виноват в лишних сантиметрах на талии.
Держи под рукой полезный перекус
Даже если ты не работаешь или работаешь из дома, держи под рукой что-то полезное«на перекусить». Это могут быть свежие фрукты, ягоды, микс из орехов или кисломолочные продукты.
Голод или жажда? Проверь перед тем как есть
Иногда нам кажется, что мы не наелись или же проголодались слишком быстро после основного приема пищи. Но далеко не всегда наши ощущения являются чувством голода. Зачастую это банальная жажда. А потому, перед тем как достать из холодильника вторую порцию еды, выпей стакан чистой воды и подожди 10 минут. Вполне вероятно, что чувство голода исчезнет и ты спокойно «дотянешь» до следующего планового приема пищи.