5 միֆ կեսարյան հատման մասին. ի՞նչ չի կարելի ասել երիտասարդ մայրիկներին
21-րդ դարն է, սակայն որոշ թյուրըմբռնումներ կեսարյան հատման մասին մինչև հիմա գոյություն ունեն: Դրանցից որոշը ցավ են պատճառում երիտասարդ մայրիկներին, այդ պատճառով, եթե ձեր շրաջապատում կան կեսարյան հատումով երեխա ունեցած մայրիկներ, ապա իմացեք, թե ինչ չի կարելի ասել:
Միֆ 1. Կեսարյան հատումով երեխա ունեցած մայրիկի և երեխայի միջև չի ստեղծվում «հատուկ կապ»
Երեխայի լույս աշխարհ գալու ձևը ոչ մի կերպ չի ազդում մայրիկի հետ նրա հետագա հարաբերությունների վրա: Ինչպես մայրիկն է սիրելու իր փոքրիկին, անկախ նրանցից, թե ինչպես է նրան լույս աշխարհ բերել, այնպես էլ հակառակը: Հաճախ նույնիսկ կեսարյան հատումից հետո մայրիկներն ավելի են կապնվում փոքրիկի հետ, քանի որ երկարատև և ծանր ծննդաբերությունն առաջացնում են երեխա-ցավ ասոցեացիա:
Միֆ 2. Կեսարյան հատում անում են ծույլ և եսասեր մայրերը
Կեսարյան հատումից հետո վերականգնումը տևում է մի քանի շաբաթ, իսկ բնական ծննդաբերությունից հետո սովորաբար մի քանի օրը բավական է: Կեսարյանից հետո մնում է սպի: Ի՞նչ եսասիրության մասին կարելի է խոսել: 99%-ի դեպքում կեսարյան հատումը կատարվում է բժշկական ցուցումների հիման վրա՝ երեխայի և մայրիկի անվտանգությունից ելնելով և ոչ մի ծուլության մասին այստեղ խոսք գնալ չի կարող: Կեսարյան հատման որոշումը կայացնում է բժիշկը, եթե դրա անհրաժեշտությունը չկա՝ ոչ մեկ չի կարող խնդրել բժշկին այդպես ընդունել ծննդաբերությունը:
Միֆ 3. Կեսարյանով խնված երեխաները հոգեկան խնդիրներ են ունենում, քանի որ չեն անցել ծննդական ուղիներով
Ըստ վիճակագրույթան, երեխաները, ովքեր ծնվել են կեսարյան հատմամբ միջինում ավելի լավ են քնում և ավելի քիչ են լացում, իսկ զարգացման մեջ ոչինչով չեն տարբերվում բնական եղանակով ծնվածներից:
Միֆ 4. Հաջորդող բոլոր երեխաները կեսարյան հատումով են ծնվելու
Որոշ դեպքերում դա այդպես է, սակայն մեծամասնությամբ՝ ոչ: Կեսարյան հատումից հետո հնարավոր է բնական ծննդաբերություն, եթե վիրահատությունը գրագիտորեն է արվել և վերականգնողական շրջանը անցել է առանց բարդությունների և կտրվածքի տեղում ձևավորվել է ամուր հյուսվածք: Որքան երիտասարդ է կինը, այդքան մեծ է հավանականությունը բնական ծննաբերության:
Միֆ 5. Կեսարյան հատումը հետծննդային դեպրեսիայի է հանգեցնում
Հետծննդային դեպրեսիան այդքան էլ հազվադեպ հանդիպող երևույթ չէ, սակայն վիրահատությունը դրա հավանականության մեծացման հետ որևէ կապ չունի, ի տարբերություն շրջապատի մարդկանց, ովքեր, իրոք, կարող են վատացնել նոր ծննաբերած մայրիկի վիճակը՝ մշտապես ինչ-որ արտահայտություններ անելով:

5 обидных мифов о кесаревом сечении: этого нельзя говорить молодой маме!
Да, на дворе 21-й век, но некоторые дикие заблуждения о кесаревом сечении живы до сих пор. Некоторые из них больно ранят молодых мам, поэтому, если вдруг в твоем окружении есть женщины, родившие с помощью этой операции, не озвучивай эту ересь в их присутствии!
Миф № 1: между ребенком и мамой, родившей с помощью кесарева, не установится «особая связь»
Способ появления малыша на свет никак не влияет на последующие взаимоотношения его как с матерью, так и с другими близкими людьми. Равно как и мама будет любить своего кроху вне зависимости от того, родила она самостоятельно или с помощью хирургов. Часто кесарево позволяет маме даже сильнее привязаться к младенцу, тогда как продолжительные и тяжелые роды могут вызвать ассоциацию ребенок = боль и страдание.
Миф № 2: кесарево сечение делают ленивые и эгоистичные матери
Восстановление после кесарева занимает несколько недель, тогда как после естественных родов обычно достаточно нескольких дней. И шрам. О каком эгоизме тут может идти речь? В 99% случаев кесарево сечение делается по медицинским показаниям, из соображений безопасности как для ребенка, так и для матери, и ни о какой лени тут речь идти не может. Более того,«выпросить» кесарево нельзя. Решение об операции принимает врач.
Миф № 3: дети-«кесарята» имеют психологические проблемы, так как не проходили через родовые пути
Полная чушь. Статистика говорит как раз об обратном: дети, родившиеся с помощью кесарева сечения, в младенчестве в среднем спокойнее и лучше спят, реже плачут,а в развитии ничем не отличаются от родившихся естественным путем. Не выявлено медицинской статистикой и никаких различий между рожденными разными способами детьми в дошкольном и школьном возрасте.
Миф № 4: все последующие дети родятся с помощью кесарева
В некоторых случаях это так, но в большинстве — нет. После кесарева сечения вполне возможны естественные роды, если операция проведена грамотно, восстановительный период шел без осложнений и на месте разреза сформировалась качественная ткань. Чем моложе женщина, тем больше шансов, что при желании она сможет родить естественным путем.
Миф № 5: кесарево сечение вызывает послеродовую депрессию
Послеродовая депрессия — явление не столь редкое, как хотелось бы, но сама по себе операция вероятность ее развития не увеличивает. В отличие от близких и не очень людей,которые могут действительно усугубить состояние молодой мамы, если постоянно будут третировать ее фразами типа «Даже родить нормально не смогла» или «Нерожавшая женщина — плохая мать». Ни одна мама не должна оправдываться перед кем бы то ни было за то, каким способом ее ребенок появился на свет.