Արևապաշտպան կրեմը թունավոր է դառնում քլորի հետ շփումից
Ամառը տանից դուրս գալուց մեզանից շատերը արևապաշտպան կրեմ են քսում մաշկին, սակայն երբեմն դա այդքան էլ դրական արդյունք չի տալիս, առավել ևս` լողալ սիրողների համար:
Նոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ արևապաշտպան կրեմները քլորի հետ շփումից դառնում են թունավոր: Երբեմն դա հանգեցնում է նյարդային համակարգի աշխատանքի խաթարումների, ինչպես նաև երիկամային և լյարդային դիսֆունկցիայի:
Հետազոտությունը իրականացվել է Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան համալսարանի կողմից և հրապարակվել Chemosphere ամսագրում: Արդյունքներն այդքան էլ հաճելի չեն: Սովորաբար վնասազերծման նպատակով ջրի մեջ քլոր են ավելացնում, որը և վերածում է արևապաշտպան կրեմը պոտենցիալ վտանգավոր քիմիական նյութի:
Մասնավորապես, վտանգն ավոբեզոնի մեջ է, որը քիմիական ռեակցիայի մեջ է մտնում քլորի հետ: Տարեկան միլլիոնավոր մարդիկ օգտվում են քլորացված ջրից: Այդ պատճառով հետազոտության արդյունքը այդքան մեծ անհանգստություն է առաջացրել:
«Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, թե ինչպես են անվտանգ բաղադրիչները ջրի հետ մտնում ռեակցիայի մեջ և դարձնում արևապաշտպան միջոցը վտանգավոր առողջության համար»,- ասել է հետազոտության հեղինակը:
Այժմ գիտնականները փնտրում են ավոբենզոնի համար այլընտրանքային նյութ, որը ջրի հետ չի մտնի ռեակցիայի մեջ:
«Շատ կարևոր է հետազոտել յուրաքանչյուր հայտնի կոսմետիկ միջոցների նյութերի հնարավոր ռեակցիաները: Քիմիական ռեակցիայի հետևանքով առաջացած նյութերը հաճախ ավելի թունավոր և վտանգավոր են լինում»,- ասել է հեղինակը, ավելացնելով, որ հիմնվելով այդպիսի հետազոտությունների վրա՝ կարելի է սահմանափակել կամ նույնիսկ արգելել այս կամ այն միջոցի օգտագործումը, ինչը միլլիոնավոր մարդկանց կյանքեր կփկրկի:

13.07.2017 Выходя летом из дома большинство из нас торопятся нанести на кожу солнцезащитный крем, однако это не всегда дает положительный эффект, особенно для любителей искупаться.
Новое исследования выявило, что солнцезащитные кремы становятся токсичными при контакте с хлором. Иногда это приводит к расстройствам нервной системы, а также к почечной и печеночной дисфункции.
Исследование было проведено Московским государственным университетом имени Ломоносова и опубликовано в журнале Хемосфера (Chemosphere). Результаты оказались не радостными. С целью дезинфекции в США и Великобритании вода обычно хлорируется. Содержащийся в воде хлор превращает солнцезащитный крем в потенциально опасное химическое вещество.
В частности опасность представляет авобензон, который вступает в химическую реакцию с хлором. По данным сайта Phsy.org, в 1988 году хлор был одобрен Управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (Food and Drug Administration, FDA) из-за его способности поглощать ультрафиолет и превращать его в тепловую энергию. Ежегодно миллионы людей пользуются хлорированной водой. Потому результаты исследования вызывают столько беспокойства.
«Результаты исследования показали, как в целом безопасные компоненты вступают в реакцию с водой и делают солнцезащитное средство опасным для здоровья. И хотя точных токсикологических профилей для наиболее известных солнцезащитных продуктов нет, ацетилбензолы и фенолы, особенно хлорированные, являются довольно токсичными», — говорит автор исследования Альберт Лебедев.
Теперь ученые находятся в поиске альтернативного для авобензона вещества, которое не будет вступать в реакцию с присутствующими в морской воде хлором или бромом.
«Крайне важно изучать продукты реакций любой популярной косметики. Получившиеся в результате химической реакции вещества очень часто оказываются намного токсичнее и опаснее своих предшественников», — говорит Лебедев. Основываясь на результатах подобных исследований можно ограничить или даже запретить использование того или иного продукта. Это сохранит здоровье миллионам людей.