Ինչպես են ամանորյա տոները ազդում մարդու ուղեղի վրա
Տոնական զարդերը, լույսերը, խաղալիքները, ամենը ոչ միայն ուրախացնում են, այլև որոշակի կերպով ազդում են մարդու ուղեղի վրա:
Անցնող տարվա եռուզերը, Նոր տարվա դիմավորման պատրաստությունները, տոնական տրամադրությունը... մարդիկ սիրում են ձմեռվա այս կախարդական շրջանը և թաթախվում տոնի մթնոլորտի ու հրաշքի ակնկալիքի մեջ: Ըստ մասնագետների, տոնական տրամադրությունը մարդու հոգեբանության վրա ազդեցություն է թողնում:
Պարզվում է, որ ամանորյա զարդարանքը մարդու ուղեղում ակտիվացնում է սերոտոնինի և դոֆամինի՝ երջանկության և հաճույքի հորմոնների արտադրությունը: Տոնական մթնոլորտը նպաստում է գլխուղեղի սենսոմոտորային, պրեմոտորային և առաջնային շարժողական կեղևի ակտիվացմանը:
Ըստ մասնագետների, Ամանորը դիմավորելու ավանդույթի պատճառով գլխուղեղում հատուկ նեյրոնային ցանց է ձևավորել, որը միանում է, երբ մարդն իր շուրջ տեսնում է տոնական զարդեր և խորհրդանիշեր:
Սակայն սպասվելիք տոները ոչ միայն ուրախություն են բերում, այլ նաև սթրես: Այդ պատճառով մարդու մոտ որոշ ժամանակով կարող է վատանալ հիշողությունը և նվազել աշխատունակությունը:

Как новогодние праздники влияют на мозг человека?
Праздничные украшения, огоньки, яркая мишура – все эти атрибуты не только радуют глаз, но и воздействуют определенным образом на мозг человека.
Суета уходящего года, подготовка к встрече Нового года, праздничное настроение – люди любят это волшебную зимнюю пору и окунаются в атмосферу праздника и ожидания чуда. По мнению британских ученых, все эти праздничные ощущения оказывают воздействие на психику человека.
Оказывается, яркая новогодняя атрибутика активирует в головном мозге человека выработку серотонина и дофамина - гормонов счастья и удовольствия. Атмосфера праздника способствует активизации сенсомоторной коры, темных долей и премоторной и первичной двигательнаой коры в головном мозге.
По словам специалистов, из-за многолетней традиции отмечать Новый год даже в головном мозге даже образовалась особая нейронная сеть, которая включается, когда человек видит вокруг себя праздничные украшения и символику.
Но предстоящие праздники приносят не только радость, но и стресс в процессе подготовке к ним. Поэтому у человека на некоторое время может снизиться память и продуктивность.