Ավոկադոն կանխում է սիրտ-անոթային հիվանդությունները
Կալիֆորնիայի Համալսարանի գիտնականների վերջին հետազոտությունները ցույց են տվել, որ օրական 1-1,5 ավոկադոյի պտղի օգտագործումը ոչ միայն օգնում է նվազեցնել քաշը, այլ նաև քչացնում է սիրտ-անոթային հիվանդությունների ռիսկը:
Գիտնականներն ուսումնասիրել են 229 կամավորի: Նրանք պարզել են, որ այս պտղի մեջի միկրոէլեմենտները և օգտակար ճարպերը իջեցնում են վատ խոլեստերինի մակարդակը՝ կանխելով խոլեստերինային գնդիկների առաջացումը և դրանով իսկ խոչընդոտելով սրտի ու անոթների հիվանդությունների առաջացումը:
Բացի այդ ավոկադոն պարունակում է բուսական թելիկներ, որոնք խթանում են ճիշտ մարսողականությունը:
Հետազոտության ղեկավարներից մեկը՝ Էմիլիանո Էսկոբեդոն, հայտնել է նաև, որ այս հետազոտությունն ավոկադոյի ուսումնասիրության ընդամենը մի մասն է: Այս պահին ավոկադոյի օգտակար հատկությունները դեռ ամբողջությամբ բացահայտված չեն և դեռ շատ հետաքրքիր փաստեր կարող են պարզվել:

Авокадо предотвратит болезни сердца
Недавние исследования сотрудников Университета Калифорнии, результаты которых были опубликованы в издании Journal of Clinical Lipidology, показали: ежедневное употребление 1-1,5 плодов авокадо не только поможет снизить вес, но и значительно уменьшит риск сердечно-сосудистых заболеваний.
Ученые исследовали данные 229 добровольцев. Они выяснили, что микроэлементы и полезные жиры, которые содержит этот плод, способствуют снижению уровняплохого холестерина, тем самым предотвращая образование холестериновых бляшек в сосудах и препятствуя возникновению заболеваний сердца и сосудов.
Помимо этого, плоды содержат растительные волокна, способствующие правильному пищеварению.
Один из руководителей исследования, Эмилиано Эскобедо (Emiliano Escobedo), сообщил также, что это исследование — лишь часть глобального изучения этого продукта. На данный момент полезные свойства авокадо раскрыты не полностью, нам предстоит узнать еще много интересного.