Սիրելիների հետ վեճերը վնասակար են սրտի համար
Մտերիմ մարդկանց հետ վիճելը մեծացնում է սրտի իշեմիկ հիվանդության առավել տարածված ձևի` ստենոկարդիայի առաջացման հավանականությունը: Եվ դա իրական փաստ է, որը ապացուցել են Կոպենհագենի համալսարանի գիտնականները:
Հետազոտողներն ընդգծում են, որ նման իրավիճակն ավելի է ծանրացնում ունեցած խնդիրների բեռը: Իսկ հարևանների հետ վեճերն իրենցից մեծ վտանգ չեն ներկայացնում, հայտնում է The Daily Mail հրատարակչությունը:
Այս հետազոտություններին մասնակցել են 4500 դանիացիներ` իգական և արական սեռի ներկայացուցիչներ, ովքեր հետազոտության պահին չունեին սրտանոթային հիվանդություններ:
Բոլոր փորձարկվողներին բաժանել են 2 խմբի, որոնցից մեկում գտնվել են 40-ին մոտ մարդիկ, իսկ երկրորդ խմբում` 50-ին մոտ: 6 տարվա ընթացքում փորձագետները հետևողականորեն մանրակրկիտ հետևել են կամավորների հոգեվիճակին և խնդրել ատասխանել առողջության ու անձնականի հետ կապված հարցերի:
Արդյունքում պարզվել է, որ զուգընկերոջ հետ վեճերն ավելացրել են ստենոկարդիայի վտանգը 4 անգամ: Երեխաների և հարազատների հետ վեճերն այդ վտանգը մեծացրել են 2 անգամով: Վատ հարևաններն այդ հավանականությունը մեծացրել են 60 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ հետազոտության ընթացքում մասնակիցների 9 տոկոսի մոտ գրանցվել է ստենոկարդիայի զարգացում: Ընդ որում` մասնակցի սեռն այստեղ ոչ մի դեր չի կատարել:
Ստենոկարդիան ունի տարբեր նախանշաններ, որոնց թվում նկատվում է կրծքի շրջանում ցավ և դիսկոմֆորտ: Ինչպես ենթադրում են հետազոտողները, նման հիվանդության զարգացման պատճառը թաքնվում է այնտեղ, որ հարազատների և սիրելիյի հետ լարված վեճերի ժամանակ սթրեսի մակարդակը բարձրանում է: Այստեղ նաև մեծ դեր է կատարում մարդու բնավորության առանձնահատկությունները:

04.11.2014 Ссоры с близкими нам людьми повышают риск возникновения стенокардии. И это реальный факт, который доказали ученые из Университета Копенгагена.
Исследователи подчеркнули, что такую ситуацию еще больше ухудшают тяжесть навалившихся проблем, связанных с детьми и родными. А вот перепалки с соседями представляют гораздо меньшую опасность, сообщает издание The Daily Mail.
В испытании исследователей приняли участие более 4 500 датчан обоих полов, которые не имели признаков сердечно-сосудистых заболеваний на момент начала эксперимента.
Всех испытуемых поделили на 2 группы, в одной из которых находились участники в возрасте 40 лет (в начале исследования), а в другой — 50-летние. В течение шести лет эксперты тщательно следили за общим состоянием добровольцев и просили ответить на вопросы не только касательно их здоровья, но и личных отношений.
В итоге оказалось, что перепалки с партнером увеличивали риск стенокардии в 4 раза. А вот проблемы с детьми и родными поднимали риск более чем в 2 раза. Склочные соседи повышали вероятность на 60%. В общей сложности за время проведения исследования ученые зафиксировали развитие стенокардии у 9% добровольцев. Причем пол участников здесь не играл никакой роли.
У стенокардии имеются различные симптомы, среди которых отмечаются болевые ощущения или дискомфорт в области груди. Часто стенокардию вызывает ишемическая болезнь сердца. Как полагают исследователи, причина подобной ситуации может крыться в том, что во время напряженного общения с родственниками и любимыми людьми повышается уровень стресса. Тут правда, подчеркивают специалисты, свою роль играет и индивидуальная особенность характера человека.