Կյանքի տևողությանը` կապված գոտկատեղի չափի հետ
Կյանքի տևողությունը ուղղակիորեն կախված է գոտկատեղի չափից: Բժիշկների կարծիքով` գոտկատեղի շրջագծի երկարությունը չպետք է գերազանցի մարդու հասակի կեսը:
Լոնդոնի քաղաքային համալսարանի գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել, որը թույլ է տվել արձանագրել մարդու հասակի ու գոտկատեղի չաձի միջև կապը և վերջինից կախված` դուրս են բերել վաղաժամ մահվան բանաձևը:
Գոտկատեղի շրջագծի երկարությունը չպետք է գերազանցի մարդու հասակի կեսը. 180 սմ հասակի դեպքում գոտկատեղի չափը չպետք է լինի ոչ ավելի, քան 90սմ: Հետազոտության հաշվարկները ցույց են տվել` որքան շատ է գորկատեղի չափը գերազանցում հասակի կեսին, այդքան մեծ է վաղաժամ մահվան հավանականությունը: Այսպես, այն մարդու կյանքը, ում գոտկատեղի չափը կազմում է հասակի 60%, կյանքի տևողությունը կրճատվում է 2 տարով:
Հայտնի է, որ գոտկատեղի շրջանում ճարպերի կուտակումը շատ ավելի վտանգավոր է մյուս ճարպակալումների հետ համեմատած: Դրա առկայությունն անմիջականորեն կախված է սիրտ-անոթային հիվանդությունների առաջացման հավանականության հետ: Այդ առումով բրիտանացի դիետոլոգները խորհուրդ են տալիս հետևել գոտկատեղի չափերին ոչ միայն գեղեցիկ կազմվածք ունենալու, այլև առողջության և երկարակեցության համար:

Ученые выявили связь между продолжительностью жизни и объемом талии
Продолжительность жизни напрямую зависит от объема талии. По мнению медиков, обхват талии не должен превышать половину роста человека, сообщают информагентства.
Ученые из Лондонского городского университета провели исследование, которое позволило установить зависимость между ростом и объемом талии человека и на основании этой зависимости вывести формулу преждевременной смерти.
Объем талии человека не должен быть больше половины его роста: при росте 180 см талия не должна быть более 90 см. Расчеты исследователей показали, что чем больше объем талии превышает половину роста человека, тем больше вероятность сокращения жизни. Так, у человека, талия которого равна 60% от роста, жизнь сократится почти на 2 года.
Как известно, отложения жира в области талии гораздо опаснее других видов ожирения, поскольку их наличие напрямую связано с риском развития болезней сердечно-сосудистой системы, ожирения внутренних органов и других серьезных заболеваний. В этой связи диетологи из Великобритании советуют следить за объемом талии не только ради красивой фигуры, но и для здоровья и долголетия.