Թեթև վազքը` երկարակեցության երաշխիք
Առողջապահության միջազգային կազմակերպությունը խորհուրդ է տալիս շաբաթական 75 րոպե տրամադրել ինտենսիվ սպորտին, օրինակ` վազքին:
Մինչ վերջերս հայտնի չէր, թե արդյո՞ք սպորտով քիչ զբաղվելը նույնպես բարենպաստ է անդրադառնում առողջության վրա: Այովայի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ դա ևս իր օգտակարությունն ունի: The Times of India-ի հաղորդմամբ` ընդամենը 7 րոպե վազքը 55% իջեցնում է ինֆարկտի և կաթվածի հավանականությունը: 5-10 րոպե վազքը հանգեցնում է ճիշտ նույն արդյունքի, ինչ 5-10 րոպե միջին ծանրության ֆիզիկական վարժությունները: Հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տվել, որ եթե սպորտով զբաղվեք թեկուզ կարճ ժամանակով, կարող եք զգալի ամրապնդել ձեր առողջությունը:
Հետազոտողները 15 տարվա ընթացքում ուսումնասիրել են 18-100 տարեկան 55137 մարդու, որպեսզի պարզեն, թե կա՞ արդյոք կապ վազքի և երկարակեցության միջև: Պարզվել է, որ վազորդների մոտ տարբեր պատճառներից մահացության ռիսկը 30% ցածր է: Բացի այդ` նրանք 45% ավելի քիչ են մահանում սիրտ-անոթային հիվանդություններից և կաթվածից: Այն մարդկանց մոտ, ովքեր վազքով զբաղվել են վեց և ավելի տարի` բոլոր պատճառներով մահացությունները քիչ են եղել 29%: Սիրտ-անոթային հիվանդություններից և ինսուլտից մահացության դեպքերը պակաս են եղել 50%: Վազքի արդյունավետ արագությունը տատանվում է ժամում 12-13 կիլոմետր, ինչը ինֆարկտի և կաթվածի ռիսկը նվազեցնում է 60%-ով:
Միջին հաշվով վազքով զբաղվող մարդիկ ապրում են 3 տարի ավելի: Արդյունքները կախված չեն վազքի ոչ տևողությունից, ոչ տարածությունից, ոչ հաճախությունից և ոչ էլ  արագությունից: Դրանց վրա չեն ազդում նաև սեռը, տարիքը, քաշը, առողջական վիճակը, ծխելը և ալկոհոլի օգտագործումը: Հետազոտողները պարզել են` նրանք, ովքեր վազել են 10 կիլոմետրից, 51 րոպեից, 10 մկ/ժ-ից կամ շաբաթական մեկ-երկու անգամից պակաս, մահացության ռիսկն ավելի ցածր է, քան չվազողների մոտ: Շաբաթական երեքանգամյա վազքն ինֆարկտի կամ կաթվածի հնարավորությունը փոքրացնում է 61%, ինչը մի փոքր ավելի է, քան շաբաթական մեկ կամ երկու անգամ վազելու դեպքում:

18.09.2014 Всемирная Организация Здравоохранения (ВОЗ) рекомендует 75 минут в неделю посвящать интенсивным занятиям спортом, например, бегу.
Однако до недавнего времени оставалось неясным, будет ли польза для здоровья, если уделять спорту меньшее количество времени. Ученые из Университета Айовы выяснили: польза определенно имеется. Всего семь минут бега на 55% снижают риск инфаркта и инсульта, сообщает The Times of India. 5-10 минут бега приносят такой же результат, как 15-20 минут физических упражнений средней интенсивности. Результаты исследования показывают: даже если заниматься спортом совсем недолго, можно значительно укрепить свое здоровье.
Исследователи в течение 15 лет изучали 55137 человек в возрасте от 18 до 100 лет, чтобы выяснить, есть ли связь между бегом и долголетием. Риск смерти по любым причинам у бегунов был на 30% ниже. Кроме того, они на 45% реже умирали от сердечно-сосудистых заболеваний и инсульта. У людей, бегавших в течение шести лет и более, риск смерти по любым причинам оказался ниже на 29%. Риск смерти от сердечно-сосудистых заболеваний и инсульта у них был снижен на 50%. Оптимальная скорость бега колебалась между 12 и 13 километрами в час, что уменьшало риск развития инфаркта и инсульта на 60%.
В среднем люди, занимавшиеся бегом, жили на 3 года дольше. Результаты не зависели от продолжительности, дистанции, частоты и скорости бега. Не влияли на них и пол, возраст, вес, состояние здоровья, курение и употребление алкоголя. Исследователи установили: у тех, кто бегал меньше 10 километров, 51 минуты, медленнее 10 километров в час или один-два раза в неделю, риск смерти был ниже, в отличие от тех, кто не бегал. Более того, оказалось, что от бега меньше часа в неделю столько же пользы, сколько от трех и более часов бега. Бег три раза в неделю уменьшал шанс инфаркта или инсульта на 61%, что немного больше, чем эффект от бега один или два раза в неделю.