7 խորհուրդ` երջանիկ քուն մտնելու համար
Մշտական սթրեսները, լարված աշխատանքը, ամենօրյա վազքը հաճախ հանգեցնում են նրան, որ մարդը չի կարողանում լիաժեք հանգստանալ: Արդյունքում՝ հոգնածությունը կուտակվում է, առաջանում է գրգռվածություն, բացասական հոգեվիճակ:
Երբեմն լարված օրվա վերջում, չնայած դժոխքային հոգնածությանը, շատերը չեն կարողանում հանգիստ և անհոգ քնել: Ժամանակակից աշխարհում քնի խանգարման դեպքերը շատ հաճախ են հանդիպում, ավելի բարդ դեպքերում` բժշկի միջամտության կարիք է լինում: Ստորև կներկայացնենք, թե ինչ է հարկավոր անել արագ և որակյալ քնելու, ուժերը վերականգնելու համար:
1. Քնից անմիջապես առաջ մի նայեք մարտական կամ սարսափ ֆիլմեր:
2. Սոված մի պառկեք քնելու, սակայն ընդունեք միայն թեթև սնունդ: Ծանր կամ հագեցված սնունդը նպաստում է գիշերն աղեստամոքսային համակարգի ակտիվացմանը, ինչը խանգարում է թուլանալուն և հանգիստ քնին:
3. Աշխատանքային ծրագրերը կազմեք քնից մեկ ժամ առաջ (ցանկալի է գրավոր), որպեսզի գլխում չպտտվեն վաղվա օրվա կարևոր և անկարևոր գործերը:
4. Քնից առաջ զբոսնեք կամ զբաղվեք թեթև մարմնամարզությամբ: Ի դեպ, սեռական մերձեցումը նույնպես ունենում է թուլացնող ազդեցություն:
5. Թուլացեք ֆիզիկապես և հոգեպես. թեթև, հանգիստ երաժշտություն, բնության ձայներ, թուլացնող դիմակներով լոգանքներ, կրակի բոցկլտոց կամ ջրի խշշոց: Այս ամենը մեծապես նպաստում է բնական թուլացմանը:
6. Հորինեք ձեր ծիսակարգը, որն ավարտվում է քնով: Օրինակ, խմեք մեկ բաժակ խոտաբույսերի թեյ:
7. Մտերիմի հետ ջերմ զրույցը, խաղն ընտանի կենդանու հետ կամ երեխայի համար գրքի ընթերցումը լավ միջոցներ են օրը բարեհաջող ավարտելու համար:

7 советов, что бы уснуть счастливой
Постоянные стрессы, работа, повседневная рутина и домашние хлопоты часто приводят к тому, что человек не может полноценно отдохнуть, в результате чего накапливается усталость, раздражение, негатив.
Иногда после напряженного дня, несмотря на адскую усталость, некоторые люди не могут спокойно и беззаботно уснуть. Нарушения сна встречаются в современном мире очень часто, в особо тяжелых случаях они даже требуют медицинского вмешательства. Мы же расскажем, что надо сделать для того, чтобы быстро уснуть и хорошо выспаться.
1. Не смотрите, непосредственно перед сном, никаких боевиков или фильмов ужасов.
2. Не ложитесь спать голодным, но употребляйте только лёгкую пищу. Тяжелая или обильная пища на ночь способствует повышенной активности желудочно-кишечного тракта и препятствует расслаблению и засыпанию.
3. Планируйте рабочее расписание минимум за 1 час до сна (желательно письменно), чтобы не начать прокручивать в голове важные и неважные дела завтрашнего дня.
4. Прогуляйтесь перед сном или займитесь легкой физической активностью. Впрочем, и интимная близость оказывает расслабляющее действие .
5. Расслабьтесь физически и психологически. Легкая, спокойная музыка. Звуки природы. Ванна с расслабляющими маслами. Созерцание огня или течения воды. Всё это очень помогает достичь естественного расслабления.
6. Придумайте свой ритуал, который завершается сном. Например, выпивать чашку травяного чая .
7. Теплая беседа с близкими, возня с домашней зверушкой или чтение книги ребенку является прекрасным способом закончить хороший день.