Ձվի դեղնուցը վնասակար է. նոր բացահայտում
Համաձայն նոր տվյալների` ձվի դեղնուցն իր մեջ պարունակում է խոլեստերինի անթույլատրելի քանակություն: Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ձվի դեղնուցը կարող է պարունակել 215-ից մինչև 275 միլիգրամ խոլեստերին:
Արևմտյան Օնտարիոյի մասնագետները համեմատության համար օրինակ են ներկայացրել` բուլկիով կոտլետի մեջ կա ամենաշատը 150 միլիգրամ խոլեստերին: Նրանք, ովքեր ունեն սրտի հիվանդության հավանականություն, բժիշկները խորհուրդ են տալիս օգտագործել օրական 200 միլիգրամից ոչ ավելի խոլեստերին:
Մասնագետների խոսքով` ձվի դեղնուցն անվնաս կարող է լինել միայն բացարձակ առողջ մարդու համար, իսկ այդպիսիք, ինչպես գիտենք, քիչ են:
Նշենք, որ վաղուց է հայտնի, որ ձվի դեղնուցը բարձրացնում է արյան մեջ խոլեստերինի մակարդակը: Սակայն, սա առաջին ուսումնասիրությունն է, որը տալիս է կոնկրետ թվեր:

Доказано: яичный желток очень вреден
Канадские ученые развеяли миф о пользе яиц. Согласно новым данным, в яичном желтке содержится недопустимое количество холестерина.
Канадские ученые развеяли миф о пользе яиц. Согласно новым данным, в яичном желтке содержится недопустимое количество холестерина.Исследования показали, что яичный желток может содержать от 215 до 275 миллиграммов холестерина. Специалист из Университета Западного Онтарио привел пример для сравнения: в булке с котлетой (фаст-фуд) из ресторана быстрого питания - максимум 150 миллиграммов.Тем, у кого повышен риск развития болезней сердца, медики советуют употреблять не более 200 миллиграммов холестерина в день.
По словам специалистов, безвреден яичный желток только для абсолютно здоровых людей, а таковых, как известно, очень мало, пишет Web MD.
Отметим, что о способности яичного желтка повышать уровень холестерина в крови известно давно. Однако это первое исследование, которое приводит точные цифры.