Ծխելը թողնելու նոր միջոց. գիտնականների բացահայտումը
Իտալացի գիտնականները մշակել են տեխնիկա, որը զգալիորեն մեծացնում է ծխախոտից հրաժարվելու հավանականությունն անգամ ամենամոլի ծխողների մոտ: Օգտագործվել են հատուկ ինգալյատորներ:
Փորձագետներն ստեղծել են նիկոտին չպարունակող պլաստիկ ինգալյատորներ, որոնք օգնում են հաղթահարել ծխախոտից ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ հոգեբանական կախվածությունը:
Այս եզրակացությունն արվել է կամավորներից կազմված երկու խմբերի շրջանում անցկացված փորձի հիման վրա: Առաջին խումբը, ովքեր ցանկություն են ունեցել թողնել ծխելը, պայքարել են սովորական ճանապարհով՝ պարզապես փորձելով հրաժարվել ծխախոտից, իսկ երկրորդ խումբը օգտագործել է գիտնականների ստեղծած նոր միջոցը: Երկրորդ խմբի մասնակիցները մեծ հաջողություն են ունեցել: Կարողացել են ծխելուց հրաժարվել անգամ նրանք, ովքեր կախվածություն են ունեցել նիկոտինից: Մասնակիցների 66 տոկոսը թողել է ծխելը, իսկ սովորական ճանապարհով այն թողնել հաջողվել է միայն 19 տոկոսին:

Найден способ, заставляющий отказаться от сигарет любого
Ученые из Университета Катании в Италии разработали методику, которая значительно увеличивает шансы отказа от курения даже самого заядлого курильщика. Были разработаны специальные ингаляторы.
Эксперты создали безникотиновые пластиковые ингаляторы, применение которых помогает преодолеть как физическую, так и психологическую зависимость от курения.
Эти выводы были сделаны на основе эксперимента с двумя группами добровольцев.Первая группа желающих бросить курить боролась с пагубной привычкой по стандартной программе отказа от сигарет, а остальные использовали новые ингаляторы. Участники из второй группы имели больший успех. Побороть привычку удалось даже тем, кто не мог бросить курить из-за никотиновой зависимости или привязке к самому процессу зажигания и поднесения ко рту сигареты.
Люди, у которых была выявлена тяжелая зависимость от курения, в 66% случаев бросили сигареты при использовании ингалятора, пишет The Times of India. Стандартный метод помог им лишь в 19% случаев.