Որ սննդամթերքն է բացասաբար անդրադառնում տղամարդու պտղաբերության վրա
Որոշել եք երեխա ունենա՞լ, ուրեմն պետք է մտածեք ոչ միայն Ձեր, այլ նաև ապագա հայրիկի առողջության մասին:
Տղամարդու պտղաբերության համար սնունդը շատ կարևոր է: Հարվարդի համալսարանի մասնագետները հայտարարել են, որ մշակված միսը՝ երշիկի, նբերշիկի և խոզապուղտի տեսքով, բացասաբար է անդրադառնում տղամարդու պտղաբերության վրա: Նրանք այդպիսի եզրահանգման են եկել՝ հետևելով 156 ամուսնացած տղամարդկանց, ովքեր կանգնել են խնդրի առջև:
Այպես՝ այն տղամարդիկանց սերմնահեղուկում, ովքեր տարված են եղել նրբերշիկով, երշիկով ու խոզապուխտով, առողջ սերմնաբջիջները 30 անգամ քիչ են եղել, քան այն տղամարդկանց, ովքեր նախապատվությունը տվել են ձկնեղենին:
«Մենք պարզել ենք, որ մշակված մսի օգտագործումը բացասաբար է անդրադառնում սերմնահեղուկի որակի վրա, իսկ, օրինակ, ձկնեղենը' ընդհակառակը»,- նշել է Մարիամ Աֆեյխը:
Ավելի վաղ գիտնականները պարզել էին, որ տղամարդու պտղաբերության վրա դրական են անդրադառնում մրգեղենի և բանջարեղենի մեծ քանակությամբ օգտագործումը: Տղամարդիկ, ովքեր շատ են օգտագործում նշված մթերքները, գրեթե խնդիրներ չեն ունենում:

Бекон, сосиски и ветчина вредят мужскому здоровью
Планируете ребенка? Тогда вам нужно думать не только о своем здоровье, но и о здоровье будущего папы. Для мужской фертильности очень важно питание.
Сотрудники Гарвардского университета заявляют, что обработанное мясо, вроде колбасы, сосисок, бекона, способно негативно повлиять на мужскую фертильность. Такие выводы были сделаны в ходе наблюдения за 156 мужчинами, состоящих в браке и столкнувшихся с проблемой зачатия.
Так, у мужчин, увлекающихся колбасой и сосисками, нормальных сперматозоидов было на 30% меньше, чем у тех, кто ел рыбу, особенно белую - треску или палтуса.
«Мы обнаружили, что потребление обработанного мяса связано с низким качеством сперматозоидов, а рыбы - наоборот», - поясняет Мириам Афейх (Myriam Afeiche).
Ранее также было доказано, что на мужской фертильности положительно сказывается употребление большого количества фруктов и овощей. У мужчин с таким рационом питания реже встречаются сперматозоиды с морфологическими дефектами.