Գինու օգտագործումը նվազեցնում է դեպրեսիայի ռիսկը
Գիտնականների կարծիքով, գինին դրական ազդեցություն է ունենում մարդու հոգեկան վիճակի, ինչպես նաև սրտանոթային համակարգի վրա:
Ինչպես գրում է The Indian Express-ը' այդ կապը ապացուցվել է 55-80 տարեկան մոտ 5500 մարդկանց շրջանում անցկացված յոթ տարվա հետազոտության արդյունքներով: Հետազոտություններից նաև պարզվել է, որ գինու մեջ պարունակվող տարրերը դրական ազդեցություն են ունենում նաև ուղեղի առանձին հատվածների վրա:
Վերջին հետազոտության մասնակիցները երբեք չեն տառապել խորը դեպրեսիայով և ալկոհոլի հետ խնդիր չեն ունեցել: Մասնակիցներն ամեն շաբաթ խմում էին գինի, ինչը թույլ էր տալիս խուսափել դեպրեսիայից:
Հետազոտության համահեղինակ, Նավարայի համալսարանի պրոֆեսոր Միգել Մարտինես-Գոնսալեսը կարծում է, որ դեպրեսիայի և սրտի իշեմիկ հիվանդություններն ունեն շատ ընդհանրություններ' միասնական կենսաբանական մեխանիզմներ, այդ պատճառով էլ գինին օգնում է:

19.09.2013 По словам ученых, вино так же позитивно сказывается на психике человека, как и на его сердечно-сосудистой системе, пишет The Indian Express.
Семилетнее наблюдение примерно за 5500 человек 55-80 лет выявило данную связь. Также ряд исследований показал: ресвератрол и прочие фенольные соединения в вине позитивно влияют на отдельные зоны мозга.
Все участники последнего исследования никогда не страдали от полноценной депрессии и не имели проблем со спиртным. В ходе изыскания было установлено, что чаще всего люди пили вино. Они выпивали немного вина еженедельно. Это позволяло избежать развития депрессии.
Самые низкие показатели депрессии наблюдались в группе людей, выпивавших по 2-7 маленьких бокалов вина в неделю. На статистику не влияли сторонние факторы риска. Профессор Мигель Мартинес-Гонсалес из Университета Наварры, один из авторов изыскания, полагает, что у депрессии и ишемической болезни сердца много общего - единые биологические механизмы. Поэтому вино помогает.