C և E վիտամինների չարաշահումը բացասաբար է անդրադառնում Ձեր առողջության վրա, ինչպես նաև կարող է կրճատել կյանքի տևողությունը: Այս մասին հայտնում են Գլազգոյի համալսարանի գիտնականները՝ մկների վրա անցկացրած հետազոտությունից հետո:
Օրգանիզմը չի արտադրում և չի պահեստավորում վիտամին C և այն պետք է լրացնել սնունդով կամ էլ հավելումներով: Գիտնականները նշում են, որ օրական նորմալ չափաբաժինը չպետք է գերազանցի 40 մգ:
Վիտամին E-ն օգնում է պահպանել բջիջների կառուցվածքը: Այս մեկի օրական չափաբաժինն էլ կանանց դեպքում չպետք է անցնի 3մգ-ը, իսկ տղամարդկանց դեպքում՝ 4մգ-ը: Հանրահայտ դեղահաբերում 100 անգամ մեծ չափաբաժին է:
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ С-ն և Е-ն կրճատում են կյանքի տևողությունը: Մկների մի խմբի տվել են մեծ չափաբաժնով վիտամիններ, հետո դրանց համեմատել այն մկների կյանքի տևողության հետ, որոնք չեն ստացել ոչ մի տեսակի վիտամին: Պարզվել է, որ այն մկրները, որոնց վիտամին է տրվել, չորս անգամ պակաս են ապրել նրանցից, որոնց չի տրվել:

Передозировка витаминов сокращает жизнь
Злоупотребления витаминами С и Е негативно влияет на здоровье и даже может сократить продолжительность жизни.
Об этом сообщили ученые из Университета Глазго после полевых экспериментов на мышах. Организм не производит и не запасается витамином С и пополняет его запасы из пищи или добавок. Однако ученые установили, что нормальная суточная доза его не должна превышать 40 мг.
Витамин Е помогает поддерживать структуру клеток. Однако его суточная доза не должна превышать 4 мг для мужчин, и 3 мг - для женщин. В популярных таблетках большая доза в 100 раз.
Эксперимент показал, что избыток витаминов С и Е сокращает продолжительность жизни. Грызунам в возрасте 2-х месяцев давали большие дозы витаминов. А потом сравнивали их продолжительность жизни с группой мышей, которые не принимали никаких препаратов. Таким образом ученые установили, что мыши на витаминах живут на четверть меньше. Исследователи считают, что витамины в таблетках стоит заменить на природные продукты.