10 սխալ պատկերացում քնի մասին, որոնք կարող են վնասել ձեզ
Բազմաթիվ հայտնի պատմություններ կան հաջողակ մարդկանց մասին, ովքեր հռչակավոր են դարձել քիչ քնելու պատճառով: Օրինակ՝ Լեոնարդո դա Վինչի, Նապոլեոն, Դալի: Բայց դա կարող են անել միայն մի քանի եզակի մարդիկ: Մարդկանց մեծամասնությանն անհրաժեշտ է 7-9 ժամ քուն. ճշգրիտ ցուցանիշը կախված է տարիքից և անձնական նախասիրություններից:
Եթե դուք սկսեք ավելի քիչ քնել, ապա երկրորդ Նապոլեոնը չեք դառնա, այլ կվաստակեք հիպերտոնիա, կմեծանան սրտի կաթվածի, դեպրեսիայի, շաքարախտի և գիրության ռիսկերը, նաև՝ լուրջ վնաս կհասցնեք ձեր ճանաչողական գործառույթներին:
2. Ինչքան շատ քնես՝ այնքան լավ
Սա մյուս ծայրահեղությունն է: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ քնի մշտական պակասը, նույնիսկ 8-9 ժամ քնելուց հետո, սրտանոթային հիվանդությունների նշան է: Բացի այդ, գիտնականները պարզել են, որ նրանց մոտ, ովքեր սիրում են քնել, 30% -ով ավելի բաձր է վաղաժամ մահվան վտանգը, քան նրանց, ովքեր բավական քնել են, բայց ոչ ավելի, քան 9 ժամ: Այսպիսով, դա նույնքան վատ է, որքան բավարար քուն չունենալը:
3. Երջանիկ զույգերը միասին են քնում
Այսպես կոչված «կանանց» ֆորումներում կարող ենք գտնել բազմաթիվ հոդվածներ, որոնցում ասվում է. «Եթե նա քեզ չի գրկում քնած ժամանակ, ուրեմն չի սիրում»: Գործնականում, սակայն, այն զույգերը, ովքեր քնում են տարբեր մահճակալներում, ավելի ամուր են, և դա պարզապես այն պատճառով, որ ավելի լավ են քնում:
Իսկ քնի պակասը մարդկանց դարձնում է ավելի դյուրագրգիռ և վեճեր հրահրում: Մի խոսքով՝ ամոթ չէ, երբ վերմակը վերցնես և տեղափոխվես բազմոցի վրա:
4. Քնելու համար ալկոհոլ խմելը հիանալի գաղափար է
Իրականում ոչ: Ալկոհոլը իսկապես կարող է ձեզ անջատել, բայց դա վատացնում է ձեր քնի որակը: Բացի այդ, այն մարդկանց մոտ, ովքեր խմում են քնելու համար, խախտվում է ցիրկադային ռիթմերը՝ նրանք ավելի ու ավելի ուշ են սկսում քնել և արթնանալ: Էլ չենք խոսում քնի ապնոեի (շնչառության դադարեցման) ռիսկի մասին, որը ալկոհոլը մեծացնում է: Այսպիսով, եթե չեք կարողանում քնել, ավելի լավ է տաք կաթ ընդունեք, բայց ոչ՝  ավելի ուժեղ խմիչք:
5. Հանգստյան օրերին կարելի է կուշտ քնել
Մարդիկ, ովքեր քիչ են քնում, օրինակ՝ աշխատանքի պատճառով, հաճախ այսպես են մտածում. «Ծանր շաբաթ էր, շաբաթավերջին կքնեմ և լավ կլինեմ»: Ոչ, չեք լինի:
Հարվարդի բժշկական դպրոցի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ անհնար է «հետ բերել» բաց թողնված քունը: Հանգստյան օրերին լրացուցիչ 10 ժամ քնելուց, երբ աշխատանքային օրերին քնում եք 6 ժամ, դուք կլինեք այպիսին, ինչպիսին մեկը, ով ամբողջ գիշեր չի քնել: Կյանքի այսպիսի ռիթմը հանգեցնում է նաեւ քնի քրոնիկ խնդիրների:
Մեկ այլ ուսումնասիրություն ցույց է տվել, որ մեկ ժամ կորցրած քունը վերականգնելու համար մարդը պետք է չորս օր նորմալ քնի: Իսկ հանգստյան օրերը դժվար թե ձեզ բավական լինեն: Կա միայն մեկ լուծում՝ քնել շուտ, քնել այնքան, որքան անհրաժեշտ է հանգստի համար (7-9 ժամ, ինչպես արդեն ասել ենք), և փոխել հանգստյան օրերի համար «ընդունված» այդ ռիթմը:
6. Հեռուստացույցը ձեզ օգնում է քնել
Մեզանից շատերը սիրում են քնել՝ դիտելով նախընտրած երեկոյան շոուն. հանգիստ ֆոնային ձայնը լավ է հանգստացնում է, իսկ ավտոմատ անջատման գործառույթ նախատեսված է ժամանակակից գրեթե բոլոր սարքավորումներում:
Բայց հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այն մարդիկ, ովքեր քնում են հեռուստացույցի առջև, ավելի ուշ են քնում, ավելի են հոգնում, իսկ քունը վատորակ է լինում: Նրանց մոտ նաև խախտվում են շուրջօրյա ռիթմերը:Էկրանի լույսը թույլ չի տալիս լիովին քնել. առողջ քնի համար անհրաժեշտ է լիակատար մթություն: Այսպիսով, ի վերջո, միացված հեռուստացույցն ավելի շատ վնաս է տալիս, քան օգուտ:
Այնպես որ, եթե չեք կարողանում լռության մեջ քնել, ապա մի միացրեք հեռուստացույցը: Ավելի լավ է լսեք ձեր սմարթֆոնի ձայնագրությունը մեղմ ձայնով կամ հազիվ լսելի խոսակցություններով:
7. Օրվա ընթացքում քնելը օգտակար է ձեր առողջության համար
Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքան եք քնում: Ընդհանրապես, ցերեկը քնելն, իսկապես լավ է, քանի որ նվազեցնում է սրտանոթային հիվանդությունների վտանգը: Բայց օրվա ընթացքում երկար քնելը վնասակար է: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ այն մարդիկ, ովքեր ցերեկը քնում են գիշերային քնի հաշվին, մեծացնում են շաքարային դիաբետի, գիրության և, նույնիսկ, քաղցկեղի առաջացման վտանգը:
«Գիշերն արթուն մնալ, իսկ ցերեկը քնելու» ռիթմով անցկացրած նույնիսկ մեկ օրը լուրջ վնաս է հասցնում իմունային համակարգին և նյութափոխանակությանը: Բացի այդ, օրվա ընթացքում քնելու սովորությունը խանգարում է օրգանիզմի ցիրկադային ռիթմերին:
Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ քնի ազգային հիմնադրամը խորհուրդ է տալիս ցերեկը քնել օրական ոչ ավելի, քան 30 րոպե: Հակառակ դեպքում, դուք ամբողջ օրը ծանրացած կքայլեք, իսկ երեկոյան քնելու խնդիրներ կունենաք:
8. Այն մարդիկ, ովքեր բավականաչափ չեն քնում, նիհարում են
Սովորաբար, երբ խոսք է գնում այն մարդկանց մասին, ովքեր վատ են քնում, մենք պատկերացնում ենք հիվանդոտ, նիհար անհատների ՝ աչքերի տակ գտնվող շրջանակներով: Բայց սա բոլորովին էլ ճիշտ չէ. իրականում քնի պակաս ունեցող մարդիկ ավելի շուտ գիրանում են, քան քաշ կորցնում:
Քնի կարճ տևողությունը գիրացման ռիսկի վրա ազդող հիմնական գործոններից մեկն է: Մարդիկ, ովքեր ունեն քնի խնդիրներ, ավելի հավանական է, որ ավելորդ քաշ ունենան: Հետեւաբար, եթե դուք ցանկանում եք քաշ գցել, պարզապես անհրաժեշտ է բավականաչափ քնել:
9. Խռմփոցնելը տհաճ է, բայց անվնաս
Խռմփոցը ոչ միայն խանգարում է ուրիշներին, այլև կարող է ահազանգել առողջական խնդիրների, օրինակ՝ ապնոեի մասին: Ուղեղը քիչ թթվածին է ստանում և արթնացնում է մարմինը, որպեսզի մարդը չխեղդվի: Դրա պատճառով մարդը բավականաչափ չի քնում, անընդհատ հոգնածություն է զգում, և նրա մոտ աճում են սրտանոթային հիվանդությունների, արյան բարձր ճնշման և կենտրոնացման հետ կապված խնդիրները:
Այսպիսով, եթե ձեր սիրելիները բողոքում են անընդհատ խռմփոցից, մի արհամարհեք այն, այլ դիմեք բժշկի:
10. Զարթուցիչների վրայի «Հետաձգել» կոճակը հորինել են խելացի մարդիկ
Մոռացեք այդ կոճակի մասին: Զարթուցիչը գործարկվելուց հետո «ընդամենը հինգ րոպե» քնելը բավականին վատ է: Քնի մասնատվածությունը բացասաբար է անդրադառնում ձեր ինքնազգացողության վրա, ավելացնում է ցերեկային քնկոտությունը, նվազեցնում աշխատունակությունը, ստիպում ձեզ ընկճված զգալ:

10 заблуждений о сне, которые могут вам навредить
В интернете пользуются популярностью рассказы об успешных людях, которые стали великими, потому что мало спали. Например, Леонардо да Винчи, Наполеон, Дали. Но так могут только отдельные уникумы. Большинству же людей необходимо спать 7–9 часов — конкретная цифра зависит от возраста и личных предпочтений.
Если вы будете спать меньше, то не станете вторым Наполеоном, а, скорее, заработаете гипертонию, увеличите риск сердечного приступа, депрессии, диабета и ожирения, а также нанесёте серьёзный вред своим когнитивным функциям.
2. Чем больше сна, тем лучше
Это уже другая крайность. Согласно исследованиям, постоянный недосып даже после 8–9 часов сна является признаком сердечно сосудистых заболеваний. Кроме того, учёные установили, что у любителей поспать риск преждевременной смерти был на 30% выше, чем у тех, кто спал достаточно, но не больше 9 часов. Так что это так же вредно, как недосыпать.
3. Счастливые пары спят вместе
На многих так называемых «женских» форумах можно найти статьи, утверждающие нечто вроде: «Если он не обнимает тебя, когда спит, значит не любит!» Однако на практике пары, которые спят на разных кроватях, оказываются крепче — просто потому, что лучше высыпаются.
А нехватка сна делает людей раздражительными и провоцирует конфликты. В общем, в том, чтобы забрать своё одеяло и уйти на диван, нет ничего постыдного.
4. Выпить спиртного, чтобы заснуть — отличная идея
На самом деле нет. Алкоголь и правда может вас «отключить», но он ухудшает качество сна. Вдобавок у людей, которые выпивают, чтобы заснуть, сбиваются циркадные ритмы: они начинают ложиться и вставать всё позднее. И это не говоря о риске апноэ (остановке дыхательных движений) во сне, который алкоголь увеличивает. Так что если не можете уснуть, лучше выпейте горячего молока, но ничего крепче.
5. На выходных можно отоспаться
Люди, которые мало спят, например из за работы, часто рассуждают так: «Неделя выдалась тяжёлой, я весь разбит… Но ничего! Отосплюсь на выходных и буду в порядке». Нет, не будете.
Исследование Гарвардской медицинской школы показало, что «доспать» пропущенное время невозможно. Если вы проспите дополнительно 10 часов на выходных, при том что по будням спали по 6 часов, ваша концентрация будет такой же, как у человека, который не сомкнул глаз всю ночь. А ещё подобный ритм жизни приводит к хроническим проблемам со сном.
Ещё одно исследование сообщает, что для восстановления после одного часа потерянного сна человеку нужно проспать в нормальном режиме четыре дня. И вряд ли вам хватит на это выходных. Решение одно: ложиться рано, спать столько, сколько необходимо для отдыха (7–9 часов, как мы уже говорили), и не менять этот ритм на выходных.
6. Телевизор помогает уснуть
Многие из нас любят засыпать за просмотром любимого вечернего шоу: негромкий фоновый звук хорошо расслабляет. Да и функция автоматического отключения для этого в современных гаджетах предусмотрена.
Но исследования показывают, что люди, засыпающие под телевизор, ложатся позже, больше утомляются и хуже спят. А ещё у них сбиваются циркадные ритмы. Свет от экрана не даёт полноценно заснуть: для здорового сна нужна полная темнота. Так что в итоге включённый телевизор приносит больше вреда, чем пользы.
Поэтому, если терпеть не можете засыпать в тишине, не включайте телевизор. Лучше запустите на смартфоне запись с белым шумом или еле слышными разговорами.
7. Поспать днём полезно для здоровья
Всё зависит от того, сколько вы спите. Вообще немного подремать и правда полезно, потому что это снижает риск сердечно сосудистых заболеваний. Но вот долго спать днём вредно. Исследования показывают, что у людей, спящих при дневном свете в ущерб ночному сну, увеличивается риск диабета, ожирения и даже рака.
Даже одни сутки, проведённые в ритме «бодрствуем ночью, отсыпаемся днём», наносят серьёзный урон иммунитету и метаболизму. Вдобавок привычка спать днём сбивает циркадные ритмы организма.
В общем, Национальный фонд сна США рекомендует спать днём не более 30 минут. Иначе будете потом весь день ходить разбитым и испытывать проблемы с засыпанием вечером.
8. Недосыпающие люди худеют
Обычно, когда речь заходит о людях, которые плохо спят, мы представляем себе болезненно худых особ с кругами под глазами, напоминающих вампиров. Но это не совсем так: на деле недосыпающие люди склонны скорее набирать вес, чем терять его.
Короткая продолжительность сна является одним из главных факторов, влияющих на риск ожирения. Люди, у которых есть проблемы со сном, чаще страдают от лишнего веса. Поэтому, если вы худеете, высыпаться просто необходимо.
9. Храп раздражает, но он безвреден
Храп не только мешает окружающим, но и может свидетельствовать о проблемах со здоровьем — например, об апноэ. Мозг получает меньше кислорода и будит тело, чтобы оно не задохнулось.
Из за этого человек не высыпается, чувствует постоянную усталость, и у него возрастает риск сердечно сосудистых заболеваний, повышается давление и возникают проблемы с концентрацией. Так что если ваши близкие жалуются на постоянный храп — не относитесь к этому с пренебрежением и сходите к врачу.
10. Кнопку «Отложить» на будильниках придумали умные люди
Забудьте про эту кнопку. Спать «всего пять минуточек» после сигнала будильника довольно вредно. Фрагментация сна плохо сказывается на самочувствии, увеличивает дневную сонливость, снижает работоспособность и заставляет вас чувствовать себя подавленным.