Օգտակար է արդյոք սուրճ խմելը․ 4 կողմ և 3 դեմ փաստարկ
Սուրճը 21-րդ դարի գլխավոր ըմպելիքն է։ Մենք փնտրում ենք լավագույն օրգանական տեսակը՝ տանը էսպրեսսո պատրաստելու համար, հանդիպում ենք ընկերներին` մի բաժակ կապուչինո խմելու նպատակով, իսկ աշխատանքից առաջ անպայման գնում ենք մեր սիրելի սրճարանը: Տեղանքը և հատիկների բովման աստիճանը բոլորի համար տարբեր են, և միայն մեկ հարց է տասնամյակներ շարունակ համախմբում սուրճի սիրահարներին. որքանո՞վ է օգտակար սուրճ խմելը:
Բարեբախտաբար, գիտնականներն արդեն պատասխանել են այս հարցին։ Սուրճն օգտակար է, բայց պայմանով, որ օրական մի քանի լիտր լատտե չխմեք։ Օպտիմալ չափաբաժինը, որը չի վնասում, կախված է յուրաքանչյուր առանձին երկրի կարգավորող մարմիններից: Դեղերի ռուսական ռեգիստրում ասվում է, որ չափահաս մարդը չպետք է գերազանցի օրական 300 մգ կոֆեինը, ինչը համարժեք է չորս բաժակ թարմ եփած սուրճի: ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում թույլատրվում է մի փոքր ավելին՝ 400 մգ։
Սուրճի չափաբաժնի հաշվարկման մեկ այլ մոտեցում էլ կա, որն առաջարկում է Caffeine Informer լուսավորչական նախագիծը: Օգտագործողը կարող է իր քաշը մուտքագրել կայքի հաշվիչում, որից հետո ծրագիրը, ստացված տվյալների հիման վրա, հաշվարկում է սուրճի ըմպելիքների կատարյալ չափաբաժինը։ Այսպես, 54 կգ քաշ ունեցողը, ըստ Caffeine Informer-ի, կարող է խմել 350 մլ երկու կապուչինո՝ առանց օրգանիզմին վնասելու։
Այսինքն՝ սուրճի օգտակարությունը հարաբերական է չափավորության հետ: Էսպրեսսոյի համապատասխան չափաբաժինները դրական են ազդում օրգանիզմի վրա և տալիս են բազմաթիվ առավելություններ։ Ինչպիսիք (և ինչու դեռ ավելի լավ է չչարաշահել կոֆեինը), մենք նկայացնում ենք ստորև:
Օգուտ. սուրճը կանխում է սրտի կաթվածը
Ի տարբերություն ասեկոսեների ու ենթադրությունների՝ սուրճը դրականորեն է ազդում սրտի աշխատանքի վրա, ինչը մեկ անգամ չէ, որ հաստատվել է համաշխարհային ուսումնասիրությունների կողմից։ Վերջիններից մեկի՝ Ավստրալիայի Baker Heart ինստիտուտի կողմից անցկացված արդյունքները հրապարակվել են այս տարվա մարտին։ Գիտնականները պարզել են, որ կոֆեինի օրական փոքր չափաբաժինները նվազեցնում են կորոնար հիվանդության և սրտի անբավարարության, ինչպես նաև ինսուլտի ռիսկը։ Սուրճի ամենադրական ազդեցությունը նկատվել է այն մարդկանց մոտ, ովքեր օրական երկու-երեք բաժակ են խմում (հետազոտողները, ավաղ, չեն նշել բաժակների ծավալը):
Ըստ գիտնականների՝ ամեն ինչ կախված է սուրճի հատիկների բաղադրությունից, որոնք պարունակում են ավելի քան 100 կենսաբանական միացություններ։ Այս նյութերն արգելակում են աղիների կողմից վնասակար ճարպերի կլանումը և արգելափակում առիթմիայի զարգացումը հրահրող ընկալիչները:
Վնաս. սուրճը կախվածություն է առաջացնում
Կոֆեինը հոգեկան խթանիչ է: Այն, ինչպես մյուս հոգեմետ նյութերը, բարձրացնում է արդյունավետությունը, աշխուժացնում և բարելավում տրամադրությունը, բայց առաջացնում է կախվածություն, բարեբախտաբար, ոչ լուրջ: Իրենց տեսքով կոֆեինի մոլեկուլները նման են մարդու ԴՆԹ-ի ակտիվ նյութին՝ ադենոզինին:
Մինչ կոֆեինը ղեկավարում է օրգանիզմը, ադենոզինը շարունակում է կուտակվել և ձեռք բերել նոր ընկալիչներ՝ չխանգարելով մրցակցի աշխատանքին: Այնուամենայնիվ, հենց որ բաց թողնեք սուրճի ընդմիջումը, բոլոր հասանելի ընկալիչներն անմիջապես կզբաղեցվեն ադենոզինով, ինչը թուլություն և քնկոտություն կառաջացնի։ Դա կտևի առավելագույնը մի քանի օր. աստիճանաբար ընկալիչների թիվը կվերադառնա նորմային, ադենոզինի օպտիմալ մակարդակը կվերականգնվի, և սուրճից կախվածության հետևանքները կվերանան։
Օգուտ. Սուրճն օգնում է լյարդին
Խոսքը ակտիվ նյութերի մասին է, որոնք առկա են սուրճի հատիկների մեջ: Առաջինը կոֆեինն է։ Գիտնականները պարզել են, որ այն մարսելու ընթացքում օրգանիզմն արտադրում է պարաքսանտին կոչվող նյութ, որն արգելակում է լյարդի ներսում սպիական հյուսվածքի ձևավորումը և նվազեցնում ֆիբրոզի առաջացման վտանգը։ Սուրճի թթուները կարող են նաև դանդաղեցնել հեպատիտ B-ի առաջընթացը և կանխել ցիռոզի զարգացումը։ Գիտնականներն այս գործառույթները կապում են սուրճի հակաօքսիդանտ հատկությունների հետ:
Վնաս. Սոված ժամանակ սուրճը շաքարախտի տանող ուղիղ ճանապարհ է
Այս հիասթափեցնող եզրակացությունը հանգել են Բաթ բրիտանական համալսարանի ֆիզիոլոգները։ Հետազոտության համաձայն՝ նախաճաշից առաջ սուրճ խմած մարդը՝ հույս ունենալով աշխուժանալ, ուտելուց հետո 50%-ով ավելի շատ գլյուկոզա է արտադրում։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ դատարկ ստամոքսին խմած սուրճը խաթարում է նյութափոխանակությունը և արյան շաքարի վերահսկումը։ Միևնույն ժամանակ, որքան ուժեղ է ըմպելիքը, այնքան ավելի լուրջ են հետևանքները, ուստի այն մարդիկ, ովքեր բավականաչափ չեն քնում և եփում են ամենաթունդ սուրճը, նախ պետք է նախաճաշեն։ Հակառակ դեպքում, դուք կարող եք վաստակել շաքարախտ և հրահրել սրտի հիվանդության զարգացում:
Օգուտ. սուրճի սիրահարներն ավելի երկար են ապրում (բայց սա ամբողջությամբ հաստատված չէ)
Այս թեմայով հետազոտություններ են իրականացվել Եվրոպայում և Չինաստանում։ Հունգարացի գիտնականները վերլուծել են երեք խմբի բաժանված 468 հազար կամավորների տվյալները՝ առաջին խումբն ընդհանրապես սուրճ չի խմել, երկրորդը՝ օրական մինչև երեք, իսկ երրորդը՝ երեք և ավելի բաժակ։ Տվյալները ցույց են տվել, որ երկրորդ խմբի մասնակիցների շրջանում մահացության ռիսկն ավելի ցածր է եղել 12%-ով։ Դա բացատրվում է նրանով, որ սուրճի չափավոր չափաբաժինները դրական են ազդում սրտի կառուցվածքի և աշխատանքի վրա։
Այլ տվյալներ է տրամադրվել Գուանչժոուի համալսարանի կողմից, որը վերլուծել է ավելի քան 170,000 փորձարկվողների հաշվետվությունները: Դրանցից հետևում է, որ օրական մինչև 4,5 բաժակ խմած մարդկանց մոտ մահվան վտանգը 29%-ով ցածր է եղել, քան սուրճ չխմածների մոտ։ Համաշխարհային գիտական համայնքում չինական ուսումնասիրությանը սառնասրտորեն վերաբերվեցին, թեև նրանք այն անվանեցին ինտրիգային: Գիտնականների կարծիքով՝ սուրճի սիրահարների կենսունակության պատճառը կարող է լինել հարուստ լինելը՝ նրանք առողջ ապրելակերպ են վարում և պարբերաբար հետազոտություններ են անցնում, ինչի պատճառով էլ ավելի երկար են ապրում։
Վնաս. սուրճը առաջացնում է անհանգստության ախտանիշներ
Սուրճն ինքնին չի կարող անհանգստության խանգարում առաջացնել, սակայն անհանգստության ախտանիշները հաճախ առաջանում են կոֆեինի մեծ չափաբաժինների պատճառով: Ավելին, համաձայն DSM-5-ի հոգեկան խանգարումների ախտորոշման և վիճակագրական ձեռնարկի՝ կոֆեինն արդեն նշված է որպես այս վիճակի պատճառ:
Ամերիկացի գիտնականների կարծիքով՝ օրական 400 մգ-ից ավելի կոֆեին օգտագործած անձն ունենում է ընդհանուր անհանգստություն, սրտի բաբախյուն, գլխացավեր և քրտնարտադրության ավելացում։ Flo medtech հարթակի բժշկական խորհրդատուները նաև նշում են, որ երեխաները, դեռահասները և կանայք, ովքեր խմելու միջոցով ընդունում են հակաբեղմնավորիչներ, «սուրճի անհանգստության» վտանգի տակ են։ COC-երն արգելակում են կոֆեինի արտազատումը օրգանիզմից, ինչը մեծացնում է անհանգստության ախտանիշների առաջացման հավանականությունը:
Օգուտ. սուրճը բարձրացնում է պոտենցիան
Մինչև 2025 թվականը, ըստ գիտնականների կանխատեսումների, աշխարհում 320 միլիոն տղամարդ կբախվի էրեկտիլ դիսֆունկցիայի հետ։ Ֆարմակոլոգիան տեղում չի դոփում և արդեն զբաղվում է խնդրով, սակայն վերջերս հետազոտողները հայտնաբերել են պոտենցիայի մեկ այլ խթանիչ՝ կոֆեինը: Տեխասի համալսարանի գիտնականները վերլուծել են կոֆեինի ընդունումը 3724 տղամարդու մոտ և պարզել հետևյալը. կամավորները, ովքեր օրական օգտագործում էին 85-170 մգ կոֆեին, 42%-ով ավելի քիչ հավանականություն ունեն հայտնվելու պոտենցիայի հետ կապված խնդիրների առջև, ի տարբերություն նրանց, ովքեր սուրճ չեն խմում: Էֆեկտը վերագրվում է նրան, որ կոֆեինը թուլացնում է առնանդամի զարկերակները և մկանային հյուսվածքը՝ պոտենցիալ բարձրացնելով արյան հոսքը:

Полезно ли пить кофе: 4 аргумента за и 3 против
Кофе — главный напиток XXI века. Мы выискиваем лучший органический сорт, чтобы варить эспрессо дома, встречаемся с друзьями за чашкой капучино, а перед работой непременно забегаем в любимую кофейню. Локации и степень прожарки зерен у всех разные, и только один вопрос объединяет кофеманов уже не одно десятилетие: насколько вообще полезно пить кофе?
К счастью, ученые уже дали ответ на этот вопрос. Кофе полезен, но при условии, что вы не выпиваете за сутки несколько литров латте. Оптимальная дозировка, которая не навредит, зависит от регулирующих органов каждой отдельной страны. В Российском регистре лекарственных средств сказано, что взрослому человеку положено не больше 300 мг кофеина в сутки, — это эквивалентно четырем чашкам свежесваренного кофе. В США и Европе допускают чуть больше — 400 мг.
Есть и другой подход к расчету кофейного рациона, который предлагает просветительский проект Caffeine Informer. Пользователь может ввести свой вес в калькулятор на сайте, после чего программа на основе полученных данных рассчитает идеальную дозировку кофейных напитков. Так, человек весом 54 кг, согласно Caffeine Informer, без вреда для организма может выпить два капучино объемом 350 мл.
Иными словами, полезный кофе идет рука об руку с умеренностью. Адекватные дозы эспрессо положительно влияют на организм и дают много бонусов. Какие именно (и почему кофеином все-таки лучше не злоупотреблять), рассказываем ниже.
Польза: кофе предотвращает сердечные приступы
Вопреки слухам и домыслам кофе положительно влияет на работу сердца, что уже не раз подтвердили мировые исследования. Результаты одного из последних, проведенного Бейкерским институтом сердца в Австралии, были опубликованы в марте этого года. Ученые обнаружили, что ежедневные небольшие порции кофеина снижают риск развития ишемической болезни и сердечной недостаточности, а также инсульта. Самый положительный эффект кофе заметили среди людей, которые пили по две-три чашки ежедневно (объем чашек исследователи, увы, не указали).
По словам ученых, все дело в составе кофейных зерен, которые содержат более 100 биологических соединений. Эти вещества подавляют процесс поглощения кишечником вредных жиров и блокируют рецепторы, провоцирующие развитие аритмии.
Вред: кофе провоцирует зависимость
Кофеин — это психостимулятор. Он, как и другие психотропные вещества, повышает работоспособность, бодрит и улучшает настроение, но вызывает зависимость — к счастью, не серьезную. По своей форме молекулы кофеина схожи с аденозином — активным веществом в составе человеческого ДНК.
Пока организмом правит кофеин, аденозин продолжает накапливаться и обзаводиться новыми рецепторами, при этом не мешая работе конкурента. Однако стоит вам пропустить кофе-брейк, как все доступные рецепторы тут же займет аденозин, что спровоцирует слабость и сонливость. Это продлится максимум пару дней: постепенно количество рецепторов придет в норму, оптимальный уровень аденозина восстановится, а последствия кофейной зависимости исчезнут.
Польза: кофе помогает работе печени
Все дело в тех же активных веществах, которые содержатся в кофейных зернах. В первую очередь это кофеин. Ученые выяснили, что в процессе его переваривания организм производит вещество параксантин, которое тормозит образование рубцовой ткани внутри печени и снижает риск фиброза. Также кислоты, содержащиеся в кофе, могут замедлить прогрессирование гепатита B и предотвращают развитие цирроза. Не в последнюю очередь ученые связывают эти функции с антиоксидантными свойствами кофе.
Вред: кофе натощак — прямой путь к диабету
К такому неутешительному выводу пришли физиологи из британского университета Бата. Согласно исследованию, у человека, выпившего кофе до завтрака в надежде взбодриться, после еды вырабатывается на 50% больше глюкозы. Это связано с тем, что кофе, выпитый натощак, нарушает метаболизм и контроль сахара в крови. При этом чем крепче напиток, тем серьезнее последствия, поэтому людям, которые стабильно не высыпаются и варят максимально крепкий кофе, предварительно стоит позавтракать. В противном случае можно заработать диабет и спровоцировать развитие сердечных заболеваний.
Польза: кофеманы живут дольше (но это не точно)
Исследования на эту тему проводили в Европе и Китае. Венгерские ученые проанализировали данные 468 тысяч добровольцев, разделенных на три группы: в первой кофе вообще не пили, во второй употребляли до трех чашек в день, а в третьей — от трех чашек и выше. Данные показали, что среди участников второй группы риск смертности был ниже на 12%. Это объяснили тем, что умеренные дозы кофе положительно влияют на структуру и функции сердца.
Другие данные предоставил университет Гуанчжоу, который проанализировал отчеты более 170 тысяч испытуемых. Из них следует, что среди людей, которые пили до 4,5 чашки в день, риск смерти был на 29% ниже, чем среди тех, кто не пил кофе. В мировом научном сообществе к китайскому исследованию отнеслись прохладно, хоть и назвали его интригующим. По словам ученых, причина живучести кофеманов может быть в том, что они богаты: ведут здоровый образ жизни и регулярно проходят обследования, от чего и живут дольше.
Вред: кофе провоцирует симптомы тревожности
Само тревожное расстройство кофе спровоцировать не может, но симптомы тревожности часто возникают из-за больших доз кофеина. Более того, кофеин уже внесли в список веществ, вызывающих подобное состояние, согласно DSM-5 — диагностического и статистического руководства по психическим расстройствам.
По данным американских ученых, у человека, употребившего за сутки более 400 мг кофеина, возникает общее состояние беспокойства, учащенное сердцебиение, головные боли и повышенное потоотделение. Медицинские консультанты медтех-платформы Flo также отмечают, что в зоне риска «кофейной тревожности» находятся дети, подростки и женщины, которые принимают оральные контрацептивы. КОКи тормозят выведение кофеина из организма, из-за чего растет вероятность развития тревожных симптомов.
Польза: кофе усиливает потенцию
К 2025 году, если верить прогнозам ученых, с эректильной дисфункцией столкнутся 320 миллионов мужчин в мире. Фармакология не стоит на месте и уже разбирается с проблемой, но недавно исследователи обнаружили еще один стимулятор потенции — кофеин. Сотрудники Техасского университета проанализировали потребление кофеина у 3724 мужчин и обнаружили следующее: добровольцы, которые употребляли 85−170 мг кофеина в сутки, на 42% реже сообщали о проблемах с потенцией — в отличие от тех, кто не пил кофе. Эффект связывают с тем, что кофеин расслабляет артерии и мышечную ткань пениса, из-за чего потенциально усиливается кровоток.